Alarm dotyczący zagrożeń z powietrza. Przez trzy minuty zawyją syreny

fot. Pixabay.com

Na terenie gminy Zławieś Wielka w dniach 14-15 listopada odbędą się ćwiczenia z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Alarm dotyczył będzie zagrożeń z powietrza. 

Sygnał akustyczny zostanie nadany przy użyciu syren alarmowych jednostek OSP. Trwał będzie trzy minuty. Po nim nastąpi kolejny, odwołujący zagrożenie.

– Są to ćwiczenia powtarzane cyklicznie – mówi Wojciech Pawlik z Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Ćwiczą jednostki samorządowe razem z jednostkami wojskowymi w zakresie alarmowania. Przede wszystkim prowadzony jest nasłuch. Sprawdzany jest również sposób przekazywania informacji o zagrożeniu, sposób przejmowania tej informacji oraz czas reagowania, który jest określony w odpowiednich przepisach. Włączane są odpowiednie urządzenia, których sprawność monitorowana jest wprawdzie na bieżąco, ale szczególnie sprawdzana jest tuż przed samymi ćwiczeniami. Kluczową kwestią jest komunikacja między jednostkami i instytucjami, prowadzenie monitoringu i przekazywanie komunikatów.

Co te ćwiczenia oznaczają w praktyce dla mieszkańców? Czy muszą się oni do nich jakoś specjalnie przygotowywać?

– Mieszkańcy za pośrednictwem mediów zostaną poinformowani, że odbędą się takie ćwiczenia, w związku z tym nie będą musieli niczego robić – dodaje Wojciech Pawlik. – Powtórzmy: są to ćwiczenia dla służb i samorządów. Mieszkańców dotyczą o tyle, że będą oni to słyszeć i widzieć, ale nic ponadto. Nie oczekuje się od nich żadnych reakcji.