Andrzej Wieczyński: Jesteśmy samorządowym orłem

Najbliższe miesiące to kolejne prace na rzecz rozwoju gminy Obrowo. Nie zapomnimy jednak o rozrywce, która należy się po ciężkiej pracy naszym mieszkańcom – zapowiada Andrzej Wieczyński, wójt gminy Obrowo.

Chodniki, drogi, infrastruktura. Słowem: inwestycje. Czy czas na wiosenne przebudzenie w rozwoju gminy?

O przebudzeniu nie ma mowy, bo nasz samorząd pełną parą pracuje cały rok. Wydatki na inwestycje i bieżącą działalność gminy są z roku na rok większe, bowiem Obrowo jest obecnie jedną z najlepiej rozwijających się gmin w powiecie, a nawet w województwie, co dostrzegła kapituła Sylwetek i Marek Polskiej Gospodarki, przyznając nam brązową statuetkę Orła Polskiego Samorządu. W tegorocznym budżecie zaplanowaliśmy ponad 12 mln zł na inwestycje. Ćwierć tej kwoty wydamy na rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Obejmiemy pracami m.in. Obrowo, Dzikowo, Osiek nad Wisłą, Silno, Brzozówkę, Głogowo. Tam będziemy budować kolektory kanalizacyjne. Rozbudowy sieci wodociągowej doczekamy się w Brzozówce i Głogowie.

Inwestycje drogowe pochłoną jeszcze więcej pieniędzy.

Na same drogi gminne planujemy wydać blisko 4 mln zł. W Głogowie przebudujemy ulice Młodzieżową, Olszynową i część ulicy Osikowej, w Brzozówce ulicę Wierzbową, część ulicy Szkolnej oraz ulicę Brzoskwiniową. Mieszkańcy zmian na lepsze mogą się spodziewać także na Storczykowej w Osieku nad Wisłą, w Szembekowie oraz na drodze Zębowo – Łążynek. Nowy asfalt pojawi się także na niektórych odcinkach w Zawałach i Głogowie.

Do tego chodniki w Brzozówce czy w Silnie przy drodze wojewódzkiej 258. Sporo tego.

Ten ostatni odcinek wykonuje zarząd województwa z naszym dofinansowaniem. Nie możemy także zapomnieć o współpracy z powiatem toruńskim, gdzie dofinansowujemy modernizację drogi Brzozówka – Szembekowo. Nie zapominamy o dofinansowaniu budowy ścieżek rowerowych. Priorytetowym zadaniem będzie droga rowerowa na trasie Osiek nad Wisłą – Sąsieczno – Zimny Zdrój – Czernikowo – Mazowsze z odgałęzieniem do Obrowa, a także ścieżka rowerowa Dobrzejewice – Łążyn II – Zębowo.

Samorządy w tej chwili żyją m.in. zmianami w edukacji. Czy gmina Obrowo ma się czego obawiać?

Nie wydaje mi się. Idziemy z duchem czasu, więc inwestujemy także w tę dziedzinę. Na ten rok planujemy rozpoczęcie prac przy boisku sportowym obok Szkoły Podstawowej w Łążynie II oraz rozpoczęcie rozbudowy Zespołu Szkół w Osieku nad Wisłą.

Nie samą pracą człowiek żyje. Gmina Obrowo znana jest z wielu wspaniałych imprez i wydarzeń kulturalnych.

X Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych Ziemi Dobrzyńskiej czy II Przegląd Chórów i Zespołów Senioralnych w Obrowie to tylko wybrane pozycje. Oczywiście sztandarowym wydarzeniem są gminne dożynki. Tym razem odbędą się one 3 września w Osieku, a gwiazdą wieczoru będzie Teresa Werner. Rok temu sporym sukcesem okazał się Festiwal Disco Polo i Dance w Głogowie. Drugą edycję zaplanowaliśmy na 20 maja.