Autobusy pojadą częściej

Od 1 stycznia w gminie Lubicz zwiększy się częstotliwość przejazdu autobusów linii nr 46 kursujących na trasie Toruń-Grabowiec-Osiek. W tej sprawie negocjacje z Urzędem Miasta Torunia przeprowadzili w imieniu mieszkańców przedstawiciele samorządów z Lubicza i Obrowa.

Dwie nowe linie autobusowe – nr 45 i 46 – na terenie gminy jeżdżą od września. Zdaniem mieszkańców Grabowca linia nr 46 kursuje zbyt rzadko, dlatego wnioskowali o zwiększenie częstotliwości przejazdów. W Urzędzie Gminy Lubicz odbyły się negocjacje w tej sprawie między władzami gmin Lubicz i Obrowo a przedstawicielami toruńskiego magistratu.

– Uzgodniliśmy, że zamiast dotychczasowych ośmiu kursów od stycznia będzie ich trzynaście – mówi wójt Lubicza Marek Olszewski. – Poza tym godziny odjazdów autobusów zostaną lepiej przystosowane do potrzeb mieszkańców.

Spotkanie było także okazją do poruszenia po raz kolejny problemu natężenia ruchu samochodowego na drodze krajowej nr 10 oraz spowodowanego nim spowolnienia przejazdu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Kwestie te omówili wspólnie Marek Olszewski oraz włodarz Obrowa Andrzej Wieczyński.

– Szukamy alternatywnego rozwiązania problemu zakorkowanej „dziesiątki”, ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała nas, że modernizacja tej drogi przewidziana jest po roku 2020 – wyjaśnia wójt Marek Olszewski. – Od jakiegoś już czasu sondujemy temat ponownego uruchomienia na naszym terenie komunikacji szynowej. Uważamy, że działania należy przyspieszyć. Gminy jednak same nie poradzą sobie z tym zadaniem. Samo wybudowanie w Lubiczu Górnym takiego dworca, jaki życzy sobie PKP, przekracza nasze możliwości finansowe. I tutaj liczymy na pomoc województwa.

W planach gminy jest także utworzenie przejścia dla pieszych i zatoki autobusowej przy drodze wojewódzkiej w Grabowcu. Rada gminy zdecydowała, że wesprze w tej inwestycji Zarząd Dróg Wojewódzkich.