Autor powieści kryminalnych odwiedzi Chełmżę

Robert Małecki będzie gościem pierwszego z cyklu Chełmżyńskich Spotkań z Kryminałem (fot. Łukasz Piecyk)

W czwartek 19 kwietnia odbędzie się spotkanie autorskie z Robertem Małeckim – autorem popularnych powieści kryminalnych, takich jak „Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”. Pisarz mieszka w Toruniu i w tym mieście osadzona jest akcja jego książek. 
 
Spotkanie z Robertem Małeckim ma być pierwszym z cyklu Chełmżyńskich Spotkań z Kryminałem. Organizator już prowadzi rozmowy z kolejnymi autorami – będą wśród nich głośne nazwiska, których na razie nie możemy zdradzić. Wiadomo jednak, że pierwsze spotkania poświęcone będą autorom związanym z regionem.  

– Nie ukrywam, że pomysł na Chełmżyńskie Spotkania z Kryminałem wziął się z mojej pasji. Od dawna zaczytuję się literaturą kryminalną, która jest moim ulubionym gatunkiem – mówi pomysłodawca i organizator cyklu Dariusz Łubkowski. – Kryminał przeżywa dziś swój rozkwit, książek i autorów jest coraz więcej, wzrasta też liczba czytelników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kryminały może czytać każdy – ani wiek, ani płeć nie są ograniczeniem. 
 

Dariusz Łubkowski przyznaje, że oferta kulturalna w Chełmży jest bogata. Dominują jednak spotkania okolicznościowe, z okazji wydarzeń takich jak wydanie książki czy premiera filmu. Brakuje natomiast cyklu spotkań, który mógłby trwale wpisać się w kulturalną panoramę miasta. Stąd nadzieja organizatora, że pomysł na Chełmżyńskie Spotkania z Kryminałem przyjmie się w Chełmży. 
 

– W mieście mamy mnogość rozmaitych imprez literackich, ale są to głównie spotkania z miejscowymi autorami, którzy publikują książki poświęcone np. historii Chełmży i biografiom wybitnych chełmżan. Mało mamy okazji do rozmowy ze znanymi autorami spoza miasta. Sam często biorę udział w spotkaniach autorskich organizowanych w Chełmży – nie tylko jako słuchacz, ale także po drugiej stronie, jako autor rozmaitych publikacji – i dostrzegam duże zainteresowanie mieszkańców takimi wydarzeniami – mówi Dariusz Łubkowski. – Przygotowaniom do pierwszej imprezy z cyklu towarzyszą rzecz jasna obawy, czy publiczność dopisze, ale chodzi raczej o to, czy uda się j
ą dostatecznie wypromować, by zainteresowani się o niej dowiedzieli.   

Pierwszym sprawdzianem będzie więc spotkanie z autorem toruńskiej trylogii kryminalnej – kolejne planowane jest już na drugie półrocze. 
 
Robert Małecki będzie gościem pierwszego z cyklu Chełmżyńskich Spotkań z Kryminałem w czwartek 19 kwietnia w Miejskiej Izbie Muzealnej w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rynek 4. Początek spotkania o godz. 17. Organizatorem jest Dariusz Łubkowski. Partnerzy projektu: burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński, Towarzystwo Przyjaciół Chełmży, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa.