Biblioteki w gminie Chełmża kuszą nie tylko książkami

Samorządowe biblioteki to dziś prawdziwe ośrodki kultury.

Biblioteki gminne w Głuchowie i Grzywnie realizują ciekawe projekty, na które zdobyły zewnętrzne dotacje. Na pierwszy rzut oka obydwa pomysły nie są powiązane ściśle z książkami, ale mogą przyciągnąć do placówek nowych czytelników.  
 
„Sport i zdrowe odżywianie do recepta na nie kichanie” – tak nazywa się projekt Filii Biblioteki Samorządowej w Głuchowie, który został dofinansowany kwotą 10 tys. zł w ramach konkursu Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego. To projekt skierowany do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w wieku 3-9 lat. W intencji pomysłodawców ma przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej najmłodszych, promować wśród nich zdrowy styl życia oparty na ruchu i kształtować nawyki zdrowego odżywiania. W jego ramach zaplanowano zajęcia sportowo-ruchowe (2 godz./mc), zajęcia animacyjne (1 godz./mc), warsztaty dla dorosłych i dzieci z dietetykiem, spotkanie ze znanym sportowcem, spotkania kulinarne oraz wyjazd do toruńskiej Jump Areny. Biblioteka kupi też dodatkowe materiały animacyjne i sportowe – m.in. skakanki, piłki, worki do skakania, łyżki zręcznościowe, hula-hopy. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę z hasłem i logiem projektu. Na koniec odbędzie się „biegomarszo-rolkowy zjazd” – każdy, kto weźmie w nim udział, otrzyma specjalny „medal wytrwałości”. Projekt rozpoczął się w lutym, a potrwa do czerwca. We wszystkie działania oprócz dzieci mają zostać zaangażowani ich rodzice oraz dziadkowie. 

– 
Dodatkowym atutem projektu jest wspieranie rozwoju dziecka, „napełnianie” go pozytywną energią, kształtowanie wiary we własne siły, rozwijanie zmysłów, przede wszystkim równowagi i koncentracji, a przy okazji integracja międzypokoleniowa i pogłębianie więzi między rodzinami – informuje pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Iwona Majewska z Biblioteki w Głuchowie. Dodatkowe informacje można uzyskać właśnie u niej pod nr. tel. 887 423 815.  

Z kolei Filia Biblioteki Samorządowej w Grzywnie ruszyła w marcu z projektem „Biblioteka na rowerze” dofinansowanym 
ze środków programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności kwotą 6,1 tys. zł. Adresatem projektu jest młodzież w wieku 13-19 lat. Chodzi o zaangażowanie nastolatków we współdziałanie w ramach rozmaitych inicjatyw, jak wycieczki rowerowe po terenie gminy, wspólne czytanie, nagranie audiobooka i ciekawe warsztaty. Na potrzeby projektu placówka w Grzywnie pozyska „mobilną bibliotekę”, czyli specjalny rower z przyczepką i półkami na książki, który dotrze do młodzieży z miejscowości w okolicach Grzywny, czyli tam, gdzie bezpośredniego dostępu do biblioteki nie ma.  

– 
Nieoceniona i pomocna będzie w tym zakresie rola młodych ludzi, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie. Młodzież poprzez realizację rozmaitych działań uzyska szanse na doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, nawiąże nowe kontakty z ludźmi i instytucjami oraz odkryje swoje mocne i słabe strony – zapewniają organizatorzy. 

Dodatkowych informacji udziela koordynatorka projektu Agnieszka 
Denderz z Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Chełmży pod nr. tel. 665 742 734. „Biblioteka na rowerze” potrwa do sierpnia. 

– 
Granty pozyskane przez te placówki pozwalają wychodzić im do czytelników, poza stałe ich ramy działalności. W ten sposób oferta bibliotek na co dzień może być atrakcyjniejsza. To też sposób na zainteresowanie czytelnika biblioteką, zarówno tego młodszego, jak i starszego w dobie komputerów, telewizji, smartfonów – informuje Katarzyna Orłowska z Urzędu Gminy Chełmża.