Centrum Inicjatyw Kulturalnych gminy Chełmża ma już 10 lat [zdjęcia]

CIK swoją siedzibę ma w Brąchnówku.

Setki inicjatyw, liczne konkursy i wielki wkład w kultywowanie tradycji – tak w skrócie można opisać działalność Centrum Inicjatyw Kulturalnych gminy Chełmża. Jednostka ta 12 maja obchodziła 10-lecie swojej działalności. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń.
CIK swoją siedzibę ma w Brąchnówku. Nie ma typowej sali widowiskowej, jednak nie na tym polega jego siła.

– Jesteśmy wędrującym domem kultury – uważa Justyna Błaszczyk, dyrektorka placówki. – Naszą działalność prowadzimy w konkretnych wsiach, aby docierać do każdego z ofertą. Wszędzie chcemy zaznaczyć ślad naszej obecności, aby motywować i pobudzać lokalną społeczność. Mamy chęci, pomysły i dobry zespół.

Dotychczasowe działania Centrum Inicjatyw Kulturalnych robią wrażenie. W 2009 r. dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych (instytucja regularnie je otrzymuje) udało się stworzyć Wiejską Szkołę Animacji Kultury. Był to cykl warsztatów rozwijających umiejętności społeczne. Warto wspomnieć także o pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego Malwa, która została doceniona m.in. przez Program 2 Telewizji Polskiej oraz zarząd województwa kujawsko-pomorskiego.

– Nasz jubileusz jest niewielki, ale dokonania są spore – mówiła na jubileuszowej imprezie Justyna Błaszczyk. – Dzisiaj można je zobaczyć i usłyszeć.

Usłyszeć można było na pewno zespół wokalny Polskie Kwiaty, który powstał w 2014 r., skupia ponad 30 osób i promuje ludową twórczość muzyczną. Na scenie zaprezentował się także Klub Malucha CIKUSIE (zajęcia artystyczne i edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym). Swoim śpiewem zachwyciła również solistka Natalia Majewska.

Galeria Stara Szopa w Grzywnie, wyjazdy poznawcze po Polsce, Klub Cafe, zajęcia teatralne i spektakle w ramach projektu „Teatralne Przenikania”, dożynki – to tylko niektóre z inicjatyw oraz wydarzeń, w które wkład miało Centrum Inicjatyw Kulturalnych. Jednym z trwających pomysłów są warsztaty dla dzieci „Animacje poklatkowe, czyli zdjęcia wprawiane w ruch…”.

Na urodzinach nie zabrakło także przedstawicieli samorządu powiatowego i gminnego.

– Gdybym państwu powiedział, jak wyglądały starania o utworzenie CIK-u, to wtedy byłby niezły kabaret – mówił Jacek Czarnecki, wójt gminy Chełmża, dziękując Justynie Błaszczyk i całemu zespołowi. – Mija 10 lat kulturalnego bicia serca naszej gminy. Gratuluję twórczych rezultatów.
Do dyrektorki Centrum ustawiła się także długa kolejka przedstawicieli sołectw, stowarzyszeń i innych instytucji, aby pogratulować jubileuszu.