Ciechocinek: oszukali metodą „na wnuczka”

O tymczasowym areszcie zdecydował toruński sąd dla dwóch oszustów, którzy nabierali starsze osoby metodą „na wnuczka”. Poszkodowani są mieszkańcami Torunia, Ciechocinka, Łodzi i Bydgoszczy. Mężczyznom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Aresztowani w piątek to 27-letni Dawid Ł. oraz 23-letni Bartłomiej K. Według toruńskiej prokuratury, obaj od listopada ub.r. dzwonili do osób w podeszłym wieku, podawali się za ich krewnych i nakłaniali do przekazywania pieniędzy. Śledczy mówią o siedmiu oszustwach, ale badają, czy nie było ich więcej.

Ofiarami oszustów padli mieszkańcy Ciechocinka, Torunia, Bydgoszczy i Łodzi. W tym pierwszym mieście fałszywi krewni obłowili się najbardziej – starszy pan dał im najpierw 14 tys. zł, a potem jeszcze 35 tys. zł – w sumie aż 49 tys. zł. Trzy dni po tym oszustwie dała się nabrać torunianka, która straciła przez to 7,7 tys. zł i 3 tys. euro. Jedna pokrzywdzona poza gotówką oddała dwa złote pierścionki. Raz oszuści musieli trafić na kobietę bez dużych oszczędności, ale i ona wysupłała 500 zł.

Jeszcze dwa dni przed aresztowaniem sprawcom udało się naciągnąć na 8 tys. zł mieszkankę Łodzi.