Coraz bliżej komisariatu w Dobrzejewicach

Nowa siedziba policji powstanie w Dobrzejewicach. Mundurowi będą odpowiadali za porządek w trzech gminach – Obrowo, Lubicz i Czernikowo. Lokalizacja wydaje się idealna, bo gwarantuje dobry dojazd do wszystkich miejscowości. Wójt gminy Obrowo, Andrzej Wieczyński, podpisał 6 marca akt notarialny dotyczący przekazania przez samorząd gruntów o powierzchni 0,5 ha Skarbowi Państwa. Sygnatariuszem porozumienia z drugiej strony był zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, Wiesław Domański. To właśnie ta instytucja odpowiedzialna będzie za budowę, bo nie jest to inwestycja samorządu.

– Wzrost liczby mieszkańców i urbanizacja terenów naszej i sąsiednich gmin wymagają od nas, abyśmy podejmowali nowe wyzwania – mówi Andrzej Wieczyński. – To truizm, ale zagrożenia wzrastają, kiedy w danym miejscu mieszka coraz więcej osób. Komisariat z prawdziwego zdarzenia jest niezwykle potrzebny. Nie ma budynku, który byłoby można zaadoptować do tych potrzeb od razu, stąd też konieczność wybudowania nowego obiektu.

Mieszkańcy wydają się być zadowoleni z pomysłu. Wiele osób przeprowadzających się na wieś chce mieć ciszę i spokój oraz poczucie bezpieczeństwa.

– Nie ma dla mnie znaczenia, gdzie stanie komisariat, ważne by stróże prawa mieli możliwość wykonywania swoich obowiązków – mówi mieszkaniec Złotorii. – Budynek w naszej gminie jest przestarzały i zupełnie niedostosowany do potrzeb.

Nie wydaje się, żeby projekt miał poróżnić samorządowców z trzech gmin.

– Bezpieczeństwo mieszkańców naszej części powiatu jest dla nas niezwykle istotne – mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz. – Będziemy współpracować, tak jak to czynimy dotychczas – z policją, żeby zmniejszać pojawiające się zagrożenia.

Grunt pod budowę komisariatu został przez gminę Obrowo nabyty drogą zamiany od parafii. W planach samorządowców jest wykorzystanie dużej działki pod budowę innych obiektów.

– Cieszę się, że jesteśmy bliżej urzeczywistnienia projektu, za którym optowałem – mówi Andrzej Wieczyński. – Wiele osób nie było przekonanych do tego projektu, a przecież jest on niezwykle ważny i korzystny dla społeczeństwa. Nie chce się powtarzać, ale toczyłem o tę sprawę wiele bojów. Na szczęście wygląda na to, że uda się urzeczywistnić tę ideę.

[fbcomments]