Czy wróci ruch na starej stacji w Cierpicach?

Mieszkańcy Cierpic w gminie Wielka Nieszawka chcą przywrócenia ruchu pociągów na dawnej stacji. (fot. Łukasz Piecyk)

Dwa lata temu nowy przystanek kolejowy Cierpice-Kąkol (gm. Wielka Nieszawka) zastąpił stację położoną w centrum wsi. Nie wszyscy są z tej zmiany zadowoleni.

Budowa przystanku Cierpice-Kąkol była elementem projektu Szybka Kolej Metropolitalna BiT-City. Otwarto go w 2016 r. Lokalizacja przystanku budzi jednak kontrowersje. Dla wielu mieszkańców gminy Wielka Nieszawka dojazd jest łatwiejszy niż do położonej 2,5 km bliżej centrum wsi Cierpice dawnej stacji kolejowej, są jednak i tacy, którym inwestycja się nie podoba.

– Do nowej stacji blisko mają tylko mieszkańcy Kąkola. Tam mieszkają bogatsi ludzie, którzy jeżdżą samochodami. Biedniejsi zasuwają teraz piechotą, by dotrzeć na przystanek. To jest sam koniec wsi i dalej są już tylko lasy aż do Przyłubia – mówi mieszkanka Cierpic. – Chcemy, by pociągi zatrzymywały się jak dawniej na starej stacji w Cierpicach.

Mieszkańcy Cierpic już kilka razy wysyłali pisma w tej sprawie, m.in. do Urzędu Marszałkowskiego. Jak relacjonuje mieszkanka, nikt na nie nigdy nie odpowiedział.

Postulat mieszkańców komentuje zastępczyni wójta Agnieszka Gołębiowska:

– Przywrócenie zatrzymywania pociągów na stacji Cierpice nie jest zależne od decyzji gminy. W chwili uruchomienia przystanku Cierpice-Kąkol zakładaliśmy, że będą działać na naszym terenie dwa punkty zatrzymania pociągów: przystanek Cierpice-Kąkol oraz stacja Cierpice – i o to zabiegaliśmy. Jednak organizator transportu kolejowego podjął decyzję o uruchomieniu nowego przystanku i braku zatrzymań na dawnej stacji.

Do sprawy odniósł się też Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., spółki administrującej stacją.

– Przystanek w Cierpicach może obsługiwać pociągi pasażerskie. Do tej pory żaden z przewoźników nie wyraził jednak zainteresowania zatrzymywaniem się pociągów na tym przystanku. Ze strony PKP PLK S.A. jest deklaracja zapewnienia infrastruktury, która zapewni pasażerom lepszy dostęp do pociągów i większe możliwości dla przewoźników.

Dziś stacja Cierpice pełni rolę stacji technicznej – prowadzone są tam m.in. prace konserwacyjne taboru przebiegającej tamtędy linii Kutno-Piła Główna.