Czym zajmuje się Centrum Usług Wspólnych w Chełmży? O tym rozmawiamy z jego dyrektorką

Na początku roku w Chełmży zaczęło działać Centrum Usług Wspólnych. Czym zajmuje się ta jednostka? Rozmawiamy na ten temat z jej dyrektorką, Iwoną Konicką.

Czym zajmuje się CUW?

Po pierwsze, w związku ze zmianami ustawy o oświacie Rada Miasta musiała zlikwidować Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Oświaty w Chełmży i w to miejsce powołać nową jednostkę. Celem stworzenia nowego miejsca było uwspólnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej jednostek organizacyjnych miasta. Przykładowo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej miał swoją księgowość w Urzędzie Miasta. Tak być nie powinno. Te zadania trafiły do nas. Obsługujemy także Ośrodek Sportu i Turystyki oraz wszystkie miejskie placówki edukacyjne, czyli przedszkola, szkoły podstawowe i póki co gimnazjum.

Jakie obowiązki spoczywają na pracownikach CUW-u?

Jest ich całkiem sporo. Począwszy od sporządzania sprawozdań budżetowych i finansowych przez sporządzanie list płac na koordynowaniu naborów do szkół kończąc. Obsługujemy 150 nauczycieli, prawie tyle samo innych pracowników w szkołach i pozostałych jednostkach leżących w naszej gestii. Sumując także osoby wykonujące roboty publiczne i stażystów, zajmujemy się dokładnie 321 pracownikami.

Jak oceni pani działalność CUW-u z perspektywy czasu?

Na początku było mało czasu i to chyba cud, że udało się przenieść wszystko w ekspresowym tempie (śmiech). Nowa jednostka, nowe zadania i wdrażanie reformy oświaty… Na pewno nie udałoby się osiągnąć zamierzonych celów i nałożonych zadań bez wsparcia doświadczonej i pracowitej kadry zatrudnionej w Centrum Usług Wspólnych.