Drogi lokalne i edukacja – wójt gminy Lubicz rozmawiał z premier Beatą Szydło

Fot. UG Lubicz

Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wziął udział w Ogólnopolskim Noworocznym Spotkaniu Samorządów z premier Beatą Szydło. W spotkaniu, które odbyło się 4 lutego, uczestniczył także przewodniczący Komitetu Regionów Markku Markkula.

Rozważania nad Europą otwartą, dialog z obywatelami oraz bieżące problemy w relacjach rząd-samorząd w perspektywie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – to były główne tematy sobotniego spotkania samorządowców z Prezes Rady Ministrów Beatą Szydło.

W Jasionce (woj. podkarpackie) pani premier i wiceminister MSWiA Sebastian Chwałek na spotkaniu zamkniętym rozmawiali też z przewodniczącymi ogólnopolskich organizacji samorządowych. Wójt Lubicza Marek Olszewski, który jednocześnie stoi na czele Związku Gmin Wiejskich RP pytał premier o rozwój obszarów wiejskich.

 – Wyraziłem zdanie, że od wielu lat niewystarczająco wspomaga się budowę dróg lokalnych na obszarach wiejskich – relacjonuje Marek Olszewski. – Poza tym Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, naszym zdaniem słusznie, zwraca uwagę na bardziej równomierny rozwój kraju.

W rozmowach poruszony został także problem wprowadzania reformy edukacji w samorządach gminnych, a zwłaszcza skutkach finansowych dla budżetów gminnych.

– Pytałem również o plany dotyczące zmiany ordynacji wyborczej i zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce – mówi włodarz gminy. – Pani premier obiecała przyjrzeć się finansowaniu dróg lokalnych, a także zapowiedziała szerokie konsultacje na temat poselskiego projektu zmiany ordynacji wyborczej.