Dwoje kandydatów na wójta Lubicza. Kto jest faworytem?

Hanna Anzel i Marek Nicewicz to kandydaci na fotel wójta gminy Lubicz, fot. strony facebookowe kandydatów

O fotel wójta gminy Lubicz powalczy wieloletnia szefowa rady gminy Hanna Anzel i Marek Nicewicz, członek rady sołeckiej i pracownik Starostwa Powiatowego w Toruniu. Kto ma większe szanse na wygraną?

O tym, że ta kadencja będzie ostatnią kadencją Marka Olszewskiego w roli wójta Lubicza, mówiło się już od wielu miesięcy. Wszystko stało się jednak jasne, kiedy swoją kandydaturę do najważniejszego urzędu w gminie ostatecznie ogłosiła Hanna Anzel, wieloletnia przewodnicząca rady gminy.

Jak będzie wyglądać pojedynek w gminie Lubicz? Wszystko wskazuje, że o fotel wójta powalczy dwoje kandydatów – wspomniana Hanna Anzel i Marek Nicewicz.

Anzel jest mieszkanką Grębocina. W radzie gminy zasiada od 1998 r. Była inicjatorką wielu przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych w gminie (więcej o nich pisaliśmy tutaj). Startuje z komitetu „Wspólnota Gminy Lubicz”.

Nicewicz jest inżynierem i inspektorem nadzoru budowlanego w Starostwie Powiatowym, prezesem Klubu Sportowego Krobia i animatorem życia sportowego i kulturalnego w gminie. Kandyduje z komitetu „Lepszy Czas”.

Programy wyborcze obojga kandydatów można znaleźć na ich stronach internetowych lub facebookowych. Jakie postulaty ma „Lepszy Czas”? Komitet tworzą lokalni działacze, osoby zaangażowane w prace organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i urzędnicy. „Ta różnorodność jest naszą siłą. Łączy nas wspólny cel – chcemy, aby gmina Lubicz stała się lepszym miejscem do życia dla jej mieszkańców i wiemy, jak tego dokonać” – piszą.

Kolejne punkty swojego programu „Lepszy Czas” i Nicewicz przedstawiają na Facebooku. „Przejrzystość działań urzędu i cyfryzacja” – to jeden z postulatów.

Kolejne punkty swojego programu wyborczego „Lepszy Czas” przedstawi w następnych tygodniach kampanii wyborczej.

Swój program wyborczy ujawniła już także Anzel. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej kandydatki. Obecna szefowa rady gminy stawia na „stabilny, zrównoważony rozwój w całej Gminie Lubicz, bez podziału na lepszych i gorszych, mniej lub bardziej uprzywilejowanych”, a także otwartość i współpracę i rozwój przedsiębiorczości.

„Gminie Lubicz zarejestrowanych jest ponad 1800 podmiotów gospodarczych. Chcemy, by każdy przedsiębiorca prowadził swój biznes w przekonaniu, że może liczyć na wsparcie Wójta i Rady Gminy. Będzie ono polegać między innymi na stworzeniu punktu obsługi przedsiębiorców, w którym zarówno rolnicy, jak i przedsiębiorcy uzyskają informacje na temat możliwości rozwoju swojego biznesu” – czytamy w programie kandydatki.

Jako wójt Anzel chce wspierać inicjatywy promujące lokalne produkty i organizować w tym celu targi lub giełdy. Zamierza przyciągnąć także do gminy inwestorów z zewnątrz. Kolejnym priorytetem jest bezpieczeństwo. Chodzi m.in. o budowę i remonty gminnych dróg, montaż oświetlenia ulic, budowę chodników i tras rowerowych, a także rozwiązanie problemu korków na drogach krajowych i wojewódzkich w Lubiczu Dolnym i Górnym, Grębocinie i Złotorii.

Anzel zwraca też w swoim programie uwagę na tworzenie warunków do zdrowego życia. Co się kryje za tym hasłem? Chodzi np. o redukcję poziomu zanieczyszczeń powietrza, poprzez dotowanie wymiany pieców i montażu instalacji ekologicznych źródeł ciepła. „Chcemy gminy przyjaznej mieszkańcowi. Otwartej na jego potrzeby i oczekiwania.
Będę wójtem, który z uwagą wsłuchuje się w głos społeczeństwa” – pisze Anzel na swojej www.

Co powinien zrobić w gminie Lubicz przyszły wójt? Kto ma największe szanse na zwycięstwo?