Dzieci się nie nudzą

Lokalne centra kultury pozwalają dzieciom i młodzieży z gminy zapomnieć o nudzie. Zamiast patrzeć w niebo w oczekiwaniu na śnieg, mogą czas ferii spędzić, bawiąc się i ucząc jednocześnie.

Podczas trwających ferii Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża wraz z radną sołectwa Januszewo-Dźwierzno Patrycją Dejewską oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Dźwierzna zorganizowali pięć dni atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Dźwierzna i okolic. W trakcie spotkań dzieci mogły wziąć udział w zabawach i konkursach, w których do wygrania były cenne nagrody. Każdy odwiedzający świetlicę mógł nauczyć się wyrabiania farb oraz przygotowania walentynkowej zdrapki. Nie zabrakło seansu filmowego, podczas którego dzieci mogły korzystać z ogromnej ilości popcornu i chipsów. Organizatorzy pamiętali również o bezpieczeństwie w trakcie ferii, dlatego zainicjowali spotkanie ze strażnikiem gminnym Grzegorzem Stramkiem oraz policjantami z komisariatu w Chełmży. Goście jak zawsze obdarowali najmłodszych prezentami w postaci edukacyjnych książek oraz odblaskowych kamizelek i opasek. Dzięki paniom z KGW dzieci mogły liczyć na gorącą herbatę i poczęstunek. Dodatkowo młodzież wzięła udział w warsztatach kulinarnych, podczas których wspólnie przygotowywano naleśniki, a dwa dni później uwielbianą przez wszystkich pizzę. Zwieńczeniem zabawy podczas ferii był wyjazd do Jump Areny w Toruniu, gdzie dzieci wraz z opiekunami mogły stawić czoła grawitacji, skacząc na trampolinach i lądując w miękkich piłkach. Kolejni uczestnicy wycieczki odwiedzili uwielbiany przez dzieci McDonald’s, gdzie uzupełnili brakujące kalorie.

O aktywnym wypoczynku podczas ferii mogą również mówić czytelnicy Filii Biblioteki Samorządowej w Głuchowie. Miejscowa młodzież i dzieci uczestniczą w zajęciach czytelniczo-plastycznych, mają do dyspozycji tzw. małe kino, ale także to duże – odbył się wyjazd do kina Cinema City do Torunia na film pt. „Królowa Śniegu 3: Ogień i lód”. Przed nimi jeszcze bal przebierańców. Uczestnicy zorganizowanego wypoczynku wzięli również udział w wyjeździe do aquaparku Olender w Wielkiej Nieszawce.

Wspomniane wyjazdy stały się możliwe dzięki dotacji z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w ramach projektu „Zwiedzamy i odpoczywamy. Poznajemy naszą okolicę”, którego inicjatorem jest miejscowa radna gminna Małgorzata Frąk. Nad organizacją wypoczynku czuwa Filia Biblioteki Samorządowej w Głuchowie.