Dzięki tej inwestycji gminę Obrowo może zasiedlić 10 tysięcy nowych mieszkańców

fot. Toruńskie Wodociągi

Zakończyła się budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w północnej i południowej części gminy Obrowo. Inwestycję zrealizowały Toruńskie Wodociągi. Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu symboliczny kran na pamiątkę połączenia obu miejscowości.

Rozmowy o przyłączeniu do sieci wodno-kanalizacyjnej części gminy Obrowo trwały co najmniej od osiem lat. Ostateczna decyzja akceptująca tę inwestycję podjęta został przez Wodociągi oraz prezydenta Torunia 1 grudnia 2015 r. Wtedy to zostało podpisane porozumienie o zasadach współpracy w zakresie przygotowania i realizacji zadania pn. „Budowa kolektora kanalizacji sanitarnej i kolektora wodnego”.

Był to pierwszy dokument, który przypieczętował realizację tych ważnych dla gminy inwestycji. Dotyczył części północnej oraz południowej gminy Obrowo. Część północna to przyłączenie trzech miejscowości: Szembekowo, Brzozówka, Głogowo. Część południowa to trzy równie dynamicznie rozwijające się miejscowości: Silno, Dzikowo i Osiek.

Kolektor kanalizacyjny pozwoli m.in. na zlikwidowanie oczyszczalni ścieków, która wymagałaby generalnej modernizacji. Warto podkreślić, że lokalizacja oczyszczalni jest niezbyt ciekawa, więc mieszkańcy jej likwidację i wiążące się z tym polepszenie warunków środowiskowych przyjęli z ulgą. Ta inwestycja zakończona została pod koniec września.

W toku jest budowa stacji uzdatniania wody.

– Inwestycja ta pozwoli nam w przyszłości na podjęcie szeregu ważnych działań, które przyczynią się do rozwoju gminy – mówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. –  Chodzi o możliwość rozwoju podmiotów gospodarczych oraz budownictwa jednorodzinnego. Część północna została już zakończona i oddana do użytku miesiąc temu. Zaopatrzenie w okresie letnim jest bardzo ważne, kiedy większość mieszkańców podlewa swoje działki. Część południowa zostanie oddana do użytku na koniec września.

Cała inwestycja pochłonęła ok. 12 mln zł.

– Dla prężnie rozwijającej się gminy są to inwestycje kluczowe – dodaje Wieczyński. – To wielomilionowe wydatki, ale woda i kanalizacja to przecież podstawa. Teraz będziemy mieli spokój na kilka ładnych lat. Szacuję, że magistrala poprowadzona z północy na południe gminy pozwoli na dołączenie do niej ok. 3 tys. domków. Oznacza to, że gminę może zasiedlić ok. 10 tys. nowych mieszkańców.