Dzień Dziecka rodem z PRL-u. Zobacz zdjęcia

Dzieci w czasach PRL-u potrafiły dobrze bawić się bez Internetu, komputerów, smartfonów. Wystarczyło podwórko, piaskownica i trzepak. I nikt nie narzekał, że się nudzi. W Chełmży zorganizowano pomysłowy Dzień Dziecka.
Zabawa z przyjaciółmi z podwórka w berka, chowanego, mamo-mamo-ile-kroków-do domu, kapsle, gumę, bierki, pchełki, chińczyka. Mnóstwo energii i pomysłów! Budowa domków ze stołu, krzeseł i wszystkiego, co udało się podkraść mamie z regału. W tym roku z okazji Dnia Dziecka organizatorzy przygotowali imprezę pod hasłem: „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia”. Uczniowie  Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży bawili się 6 czerwca od godz. 12.00- 15.00. Część z nich przyszła ze swoim młodszym rodzeństwem. Na każdego uczestnika czekał smaczny poczęstunek oraz spektakl „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu małych artystów z szkolnego zespołu „Tęcza”.

Zgodnie z hasłem imprezy, uczniowie grali w bule, palanta, serso, a nawet rysowali kolorowymi kredami. Popularnością cieszyły się pneumatyczne dmuchane zamki, z których dzieci mogły korzystać do woli. O godzinie 15.00 rozpoczął się piknik rodzinny dla mieszkańców osiedla. Zabawy i atrakcje były takie same jak dla uczniów szkoły. Ogromną popularnością cieszyła się serwowana grochówka oraz pajda wiejskiego chleba ze swojskim smalcem i ogórkiem kiszonym. Dzieci  otrzymały darmowa watę cukrową oraz pyszne kolorowe słodkości za udział w potyczkach sprawnościowych i zręcznościowych. Na imprezie dzieciom i rodzicom stworzono możliwość zrobienia sobie zdjęcia z bohaterami bajki „ Zaczarowany ołówek”, która była popularna w latach 70. i 80. Dorośli uczestnicy pikniku rodzinnego mogli cofnąć się we wspomnieniach do czasów swego dzieciństwa i wykazać się wiedzą podczas rozwiązywania quizu dotyczącego  np. nazwy ulubionej gumy do żucia, nazwy sprzętów gospodarstwa domowego, nazw popularnych wówczas programów i seriali dla dzieci i młodzieży, co było reglamentowane na kartki w czasach PRL-u itp.

Nagrody – „siatki”, z tym co w tamtych czasach było dostępne w sklepach, między innymi papierem toaletowy, octem, dżemem, konserwą bardzo ucieszyły dorosłych  uczestników zabawy. Na pikniku rodzinnym wystąpiła grupa „Piruet” pod kierunkiem Jakuba Cichockiego z pokazami żonglerki. Impreza została zorganizowana wspólnie przez Spółdzielnię Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościową oraz Zespół Szkół Specjalnych w Chełmży.