Dzień Samorządu Terytorialnego w gminie Lubicz [fotorelacja]

W Szkole Podstawowej w Lubiczu w minioną sobotę świętowano Dzień Samorządu Terytorialnego (fot. Łukasz Piecyk)

Były wyróżnienia, promocja monografii „Gmina Lubicz. Bez granic”, wystawa archiwalnych fotografii związanych z gminą, a na zakończenie koncert „Kochamy polskie piosenki”. Tak w gminie obchodzony był Dzień Samorządu Terytorialnego.

Wydarzenie to w symboliczny sposób upamiętniło pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory samorządowe w III RP. Odbyły się one właśnie 27 maja 1990 r. Historię przemian przypomniał Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, który na swoją funkcję powołany został 26 lat temu.

– Samorząd odrodził się wraz z nową Rzeczypospolitą – podkreślał w trakcie sobotnich uroczystości. – Po roku 1989 szybko zauważono, że Polska będzie mogła dobrze funkcjonować tylko wtedy, kiedy powołany zostanie nowy samorząd terytorialny. Pamiętajmy więc dziś o lokalnych autorach wieloletnich zmian. W tym czasie wspólnie zbudowaliśmy wiele.

Samorząd to nie tylko wójt i rada. To przede wszystkim mieszkańcy.

– Dzisiejszy dzień to święto państwa – pracowników urzędu i lubiczan – podkreślała Hanna Anzel, przewodnicząca Rady Gminy. – Gdyby nie było mieszkańców, my nie mielibyśmy dla kogo pracować. Dziękuję więc dziś obecnym, a także tym, którzy dla gminy pracowali przed laty oraz wszystkim stowarzyszeniom i grupom działającym na naszym terenie.

Nie zabrakło podziękowań dla tego, który przez minione lata tworzył samorząd, którego funkcjonowania inni włodarze z całej Polski mogą pozazdrościć. Z rąk Hanny Anzel wójt Marek Olszewski otrzymał najcenniejszą nagrodę w gminie – statuetkę św. Andrzeja (patrona gminy).

– Znaczną część swojego życia poświęcił pan nam – mieszkańcom – mówiła. – Dziś składamy wyrazy uznania dla pańskich zasług, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Przede wszystkim jednak dziękujemy za zaangażowanie w sprawy gminy Lubicz. Przez te wszystkie lata realizował pan jej własną wizję, dbając o zrównoważony rozwój. Każde kolejne wybory były świadectwem naszego zaufania.

Niewielu mieszkańców do dziś pamięta sytuację gminy po 1990 r. Budując m.in. szkoły, samorządowcy dali szansę najmłodszym na odpowiedni start w przyszłość. Dbając o infrastrukturę drogową, zapewniają bezpieczeństwo, a podejmując się działań rewitalizacyjnych, aktywizują mieszkańców.

W trakcie obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego za swoją działalność w gminie wyróżnienie otrzymali Marian Sulecki – sołtys Krobi, Katarzyna Rubiszewska – organizatorka Młodzieżowych Spotkań Fotograficznych w Młyńcu Pierwszym, Robert Chrobak – prezes KS-u „Flisak” Złotoria oraz Jarosław Gryckiewicz, prezes Fundacji „Okruszek Szczęścia”. Witraże ze św. Andrzejem otrzymali z rąk przewodniczącej Rady Gminy oraz wójta Marka Olszewskiego.

– Lokalna społeczność ma ogromny udział w życiu gminy, m.in. poprzez dysponowanie funduszem sołeckim – podkreślał włodarz gminy. – To lokalne życie wymaga wspólnego wysiłku. A ten jest widoczny. Cieszę się, że wspólnie możemy świętować Dzień Samorządu Terytorialnego już po raz 28. A dzisiejsze wydarzenie jest szczególnie ważne. Przypada bowiem w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sobotniemu wydarzeniu towarzyszyły występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu i Grębocinie oraz wystawa archiwalnych zdjęć „Gmina Lubicz w obiektywie naszych przodków”, przygotowana wspólnie z mieszkańcami przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubiczu Dolnym. Tego dnia odbyła się również promocja monografii „Gmina Lubicz. Bez granic” autorstwa Marka Pawłowskiego.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert „Kochamy polskie piosenki”, prezentujący najpiękniejsze polskie utwory, któremu patronuje radiowa „Trójka”, akcentujący 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.