Gala Oświatowa 2018 w Grębocinie za nami [fotorelacja]

Nagrody od samorządu otrzymało łącznie 77 uczniów. (fot. Łukasz Piecyk)

Z języków, matematyki, z dziedziny kultury – laureaci konkursów wojewódzkich oraz ogólnopolskich odebrali z rąk wójta Marka Olszewskiego wyróżnienia. Hanna Anzel, przewodnicząca Rady Gminy, doceniła zaś wolontariuszy, którzy w minionym roku wykazali się szczególną wrażliwością na pomoc innym. W Szkole Podstawowej w Grębocinie uczniowie z gminy Lubicz odebrali nagrody za osiągnięcia naukowe i działalność wolontariacką w roku 2017/2018.

– Gala Oświatowa jest okazją do podsumowania osiągnięć uczniów szkół z terenu gminy – podkreślał gospodarz wydarzenia Marek Olszewski. – Decyzją radnych i władz samorządowych po raz kolejny postanowiliśmy uhonorować w sposób wyjątkowy młodych mieszkańców, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli szczególne wyniki w nauce. Wyróżniamy także młodzież aktywną społecznie.

Gratulacje skierowane zostały nie tylko w stronę laureatów, ale także ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy wspierali uczniów w dążeniu do tych sukcesów. Nagrody Wójta z rąk Marka Olszewskiego otrzymały 32 osoby. Wśród nich znaleźli się uczniowie klasy 6b ze Szkoły Podstawowej w Grębocinie, którzy wspólnie odebrali nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie na szkolny klip muzyczny „Minutowa Piosenka Klasowa”.

– Słowa ułożyliśmy wspólnie podczas lekcji wychowawczej – opisuje Maciej Dymerski. – Melodię do niej stworzyła nasza wychowawczyni Magdalena Kuster. Następnie, w profesjonalnym studio, nagraliśmy ją i zatytułowaliśmy „Grajmy w szkole”. Na końcu stworzyliśmy teledysk. W rywalizacji z 52 utworami wywalczyliśmy drugie miejsce.

Wśród uczniów klasy 6b nagrody odebrali także uzdolniony matematycznie Michał Lubański i miłośnik języka angielskiego – Igor Szech, również będący laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na Projekt Znaczka Pocztowego „Nasza Królowa Rzeka Wisła”. Szymonowi Jabłońskiemu z klasy 2c gimnazjum sukces zaś przyniósł udział w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z języka niemieckiego.

Od kilku lat w gminie, decyzją jej rady, przyznawane są także nagrody za działalność społeczną.

– Jako samorząd chcemy docenić tych, którzy swój czas oddają innym – podkreślała Hanna Anzel. – Jedni organizują zbiórkę karmy dla schroniska, inni nakrętek dla chorych dzieci, a jeszcze inni odwiedzają starszych mieszkańców gminy, by pomóc im w codziennych czynnościach. Bardzo się cieszę, że macie tak piękne serduszka. Mamy w gminie wspaniałe kluby wolontariatu, w ramach których działają nasi uczniowie. W tym roku nagrody finansowe przyznaliśmy właśnie klubom – by się rozwijały i niosły pomoc tak daleko, jak sięgają serca ich wolontariuszy.

Przewodnicząca Rady Gminy wręczyła również nagrodę indywidualną. Trafiła ona do Amelii Kus, uczennicy SP z Lubicza Górnego. Decyzja ta uzasadniona była wyjątkową aktywnością nastolatki w dziedzinie wolontariatu. W minionym roku opiekowała się ona autystycznym dzieckiem i zbierała fundusze na jego leczenie.

Podziękowania i upominki w formie albumów o gminie Lubicz, wydanych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, trafiły także do rodziców wyróżnionych uczniów.

Zwieńczeniem Gali Oświatowej 2018 był występ młodych aktorów ze Szkoły Podstawowej w Grębocinie.

– W spektaklu „Ballady, Romanse i nie tylko” wystawiliśmy dzieła Adama Mickiewicza – relacjonuje Sylwia Gończewska, nauczycielka języka polskiego, opiekunka koła teatralnego. – Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania młodzieży, ponieważ samo zrozumienie tak trudnych tekstów było wielkim wyzwaniem. Przygotowywaliśmy się do występu pół roku. Brawa otrzymane na koniec świadczyły o wielkim sukcesie małych twórców.\