Gmina Łysomice gościła przedstawicieli partnerskiej gminy z Gruzji [fotorelacja]

Fot. Łukasz Piecyk

Podpisanie porozumienia między gminą Baghdati a Łysomicami było kluczowym punktem 42. sesji Rady Gminy. Gruzini z miasta partnerskiego gościli w regionie od 21 do 26 lipca. 

Współpraca między samorządami rozpoczęła się w 2017 r., kiedy to delegacja z gminy Łysomice wyjechała do Gruzji. 

– Spotkałem się z wójtem Piotrem Kowalem i członkami delegacji, by wspólnie podpisać memorandum o współpracy – podkreśla Ioseb Khakhaleishvili, zastępca gubernatora w Imereti. – W lipcu odwiedziliśmy Polskę w ramach wizyty zwrotnej. Spotkanie to pozwoliło podjąć kolejne decyzje zacieśniające współpracę w dziedzinie gospodarki, kultury, edukacji i turystyki. 

Goszcząca w gminie delegacja w niedzielę miała okazję zwiedzić toruńskie Stare Miasto. 

– Postanowiliśmy pokazać im m.in. Bazylikę Katedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Krzywą Wieżę oraz Żywe Muzeum Piernika – relacjonuje Agnieszka Jankierska-Wojda z Urzędu Gminy w Łysomicach. – Najbardziej spodobało im się wypiekanie pierników. Robili to pierwszy raz i przyznali się, że ich smaku nie znali. 

Wieczorem wójt gminy Piotr Kowal wydał na cześć gości biesiadną kolację. Zaproszeni na nią zostali radni, sołtysi, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, przedsiębiorcy, którzy zaprezentowali Gruzinom swoje firmy. 

Drugiego dnia wspólnie wyruszyli do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach. Tam przedstawiona została im historia tego niezwykłego miejsca. Następnie delegacja udała się do Ostaszewa, gdzie na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odwiedzili fabrykę Sharpa i mieli okazję przyjrzeć się z bliska halom produkcyjnym.  

– Byli naprawdę zafascynowani tak dużą fabryką – dodaje wójt Piotr Kowal. – Wspominali, że chcieliby utworzyć podobną strefę także u siebie. Zadawali dużo pytań, w tym jak sprowadzić do siebie inwestorów i jak dzielone są koszty wsparcia między samorząd gminy a państwo. 

Wspólnie z przedstawicielami gminy Łysomice udali się także do Zakładu Produkcji Rolnej w Kowrozie. 

– Byli zaskoczeni, że mamy na swoim terenie tak duże przedsiębiorstwa rolne – podkreśla Agnieszka Jankierska-Wojda. – Ich zainteresowanie zaowocowało pomysłem współpracy między osobami uczącymi się w Gruzji a polskimi rolnikami. Podczas takich praktyk poznaliby rynek i działania sprzętów, których u siebie nie znali.  

Okazję do poszerzenia swojej wiedzy Gruzini mieli także w Regionalnej Izbie Tradycji. Przywitani zostali starym zwyczajem – koncertem kapeli ziemi dobrzyńskiej. W trakcie spotkania przyjrzeli się historii rolnictwa, a także stosowanym przed i po II wojnie światowej urządzeniom żniwnym. Po tej krótkiej lekcji zaproszeni zostali na uroczystą kolację przygotowaną przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Łysomicach. Panie własnoręcznie ulepiły pierogi. 

Wtorek gruzińska delegacja przywitana została podczas uroczystej 42. sesji Rady Gminy Łysomice, w której trakcie podpisane zostało porozumienie między samorządami, rokujące dalszą współpracę w zakresie edukacji i turystyki.  

– Pierwsze działania już zaplanowaliśmy – podkreśla Ioseb Khakhaleishvili. – W połowie września do Łysomic na tydzień przyjedzie 13 studentów oraz 2 nauczycieli. Korzyści z tego spotkania będą obustronne. 

Po południu goście zwiedzili zmodernizowany budynek Urzędu Gminy w Łysomicach, obiekt tamtejszej Szkoły Podstawowej oraz remontowane Przedszkole „Jelonek” w Papowie Toruńskim. Gospodarze pokazali także efekty budowy remizy OSP w Lulkowie.  

– Odpowiadałem na wiele pytań związanych z finansowaniem tych inwestycji z pieniędzy unijnych – dodaje Piotr Kowal. – Żywo byli wszystkimi informacjami zainteresowani. 

Gruzja znajduje się wśród kilku krajów będących potencjalnymi kandydatami do wstąpienia do Unii Europejskiej. Nie zabrakło więc zainteresowania wsparciem unijnym i bliższego przyjrzenia się działaniom związanym z funkcjonowaniem Polski w członkostwie. 

– W 2016 r. nasz kraj podpisał układ o stowarzyszeniu z Unią Europejską – mówi Ioseb Khakhaleishvili. – Polska, jako pełnoprawny jej członek i działacz wielu innych organizacji europejskich, ma duże doświadczenie w pracy z tymi instytucjami. Jest to dla nas ważne, szczególnie w przypadku współpracy z organizacjami finansowymi i darczyńcami. Chcielibyśmy więc aktywnie uczestniczyć w unijnych programach kulturalnych i edukacyjnych. 

Wieńcząc wizytę w Łysomicach, goście zawitali nad Jezioro Kamionkowskie, a w środę wyruszyli do Warszawy, by wspólnie z samorządowcami z gminy podziwiać zabytki stolicy. 

– Jestem bardzo z tego spotkania zadowolony – podsumowuje wójt gminy. – Mam nadzieję, że nasz region zrobił na gościach duże wrażenie. Wierzę, że wywieźli stąd dużo przydatnych i interesujących ich informacji.