Gmina Obrowo zebrała dla WOŚP prawie 29 tys. zł [zdjęcia]

Fot. nadesłane

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w gminie Obrowo w dwóch miejscach: w Obrowie i Dobrzejewicach. W obu z wielkim sukcesem. Łączna suma zebrana w gminie to niemal 29 tys. zł. Złożyło się na nią 11,5 tys. zł, które ofiarowali mieszkańcy Obrowa oraz 17,5 tys. zł od ludzi dobrej woli z Dobrzejewic. 

WOŚP gra w Obrowie od 9 lat. Inicjatorem tej akcji w gminie jest jeden z obrowskich nauczycieli Przemysław Piotrowski. 

– Przyglądając się działalności Jerzego Owsiaka, pomyślałem: dlaczego by nie zorganizować Finału w naszej gminie – wspomina Przemysław Piotrowski. – Mój pomysł spotkał się z natychmiastową akceptacją władz gminy i z wielką przychylnością mieszkańców. Wszyscy od razu chcieli w tym uczestniczyć, wiedząc z telewizji, na czym polega piękno tej inicjatywy. Oczywiście nie mieliśmy wtedy żadnego doświadczenia organizacyjnego, toteż na początku musieliśmy popełnić kilka błędów. Pamiętam, że pierwszy nasz Finał zrobiliśmy nie w niedzielę, a w sobotę. Wydawało nam się, że tak będzie korzystniej dla mieszkańców. Nie mogę powiedzieć, że przyszły wówczas tłumy, ale i tak udało nam się sprzedać wszystkie przygotowane fanty. Zebraliśmy ok. 1 tys. zł i byliśmy bardzo dumni, że nam się udało. Że mogliśmy dołożyć swoją maleńką cegiełkę do tej wspaniałej akcji. 

W tym roku pod względem finansowym było znacznie lepiej. 

– Tak się składa, że co roku poprawiamy nasz rekord – dodaje Przemysław Piotrowski. – 11,5 tys. zł to znów największa zbiórka, odkąd działa nasza akcja. Oczywiście nie to jest najważniejsze, ale takie osiągnięcia cieszą, ponieważ tym więcej przyczyniają się do wspólnego dobra. Ważne też, że działamy znacznie sprawniej. I że dołącza do nas coraz więcej mieszkańców. 

Za rok dziesiąty, jubileuszowy Finał WOŚP w Obrowie. Organizatorzy już teraz zapewniają, że niespodzianki także będą jubileuszowe. 

Drugim miejscem w gminie, w którym grała orkiestra WOŚP, były Dobrzejewice. Tu Finał Orkiestry odbył się już po raz 17. 

– Łącznie w czasie 17-letniego koncertowania orkiestry w Dobrzejewicach zebraliśmy ponad 150 tys. zł – mówi Janusz Iwański, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzejewicach. – Pierwszy nasz Finał, który odbywał się jeszcze w sali remizy, przyniósł ok. 4 tys. zł. Sala była niewielka, dlatego mieliśmy znacznie mniej miejsca niż obecnie. Jednak od początku akcja cieszyła się dużym wsparciem naszych mieszkańców. I tak pozostało do tej pory. 

Tegoroczny Finał, który jak zwykle trwał znacznie dłużej niż planowano, największy dochód przyniósł z aukcji. 

– Powodzeniem cieszyły się przede wszystkim gadżety związane z symbolami Orkiestry – dodaje dyrektor Iwański. – Na przykład poduszkę z logo 26. Finału udało się sprzedać za 400 zł. Rozchwytywane też były piłki z autografami toruńskich koszykarzy i siatkarek. Również jak co roku nie zawiódł sklep pana Romana z Brzozówki, który zbierając przez cały rok groszówki, wpłacił 520 zł. Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy, którzy zbierali datki od osób prywatnych. Puszki przynieśli pełne, ale bardzo lekkie. O czym to świadczy? Ano o tym, że mieszkańcy nie wrzucali bilonu, tylko banknoty. 

WOŚP ma w gminie Obrowo swoją renomę od lat. Na czym polega sukces przedsięwzięcia? I dlaczego mieszkańcy tak chętnie w akcji uczestniczą? 

– Uważam, że wiąże się to z faktem, że generalnie sytuacja materialna Polaków poprawiła się – mówi Przemysław Piotrowski. – Chętniej się dzielą tym, co mają. Poza tym wyrosło już pokolenie, które jako pierwsze korzystało z dobrodziejstw sprzętu zakupionego przez fundację Owsiaka. Tak spłaca swój dług.