Graj jak wikingowie. Dni Chełmży już niedługo!

Fot. ilustracyjne

Dni Chełmży obfitować będą w wiele atrakcji sportowych, ale jedno wydarzenie jest naprawdę wyjątkowe. W sobotę 21 lipca o godz. 11 na Bulwarze 1000-lecia odbędzie się Turniej Kubba o Puchar Burmistrza. Kubb to wczesnośredniowieczna gra plebejska, która wywodzi się prawdopodobnie z Gotlandii. W ostatnich latach kubb zyskuje ogromną popularność na całym świecie. W Chełmży będzie można w niego zagrać po raz pierwszy. 

– Podobno kubba wymyślili wikingowie, którzy urozmaicali sobie nim czas pokoju, gdy z nikim nie walczyli – mówi Artur Stankiewicz, pomysłodawca i współorganizator turnieju. – Niezależnie od tego, czy to prawda, czy nie, jedno wiadomo na pewno: od lat 90. kubb staje się coraz bardziej popularny. Od 1995 r. organizowane są nawet mistrzostwa świata właśnie na Gotlandii. I łatwo się zorientować, jakie są powody tego powodzenia: kubb to przyjemna, plenerowa gra rodzinna.
W chełmżyńskim turnieju również wystartują całe rodziny. Drużynę rodzinną stanowią minimum 3 osoby (członkowie rodziny) oraz 1-3 dodatkowe osoby (znajomi, przyjaciele), w tym jedno dziecko do 12. roku życia. Zasady są bardzo proste. Celem gry jest przewrócenie przy pomocy rzutów kijkami wszystkich „wojów” przeciwnika, a następnie „króla”. Turniej odbędzie się przy wsparciu Akademii Piłkarskiej GOL. Zgłoszenia drużyn przyjmowane są drogą e-mailową do 15 lipca – adres: kubbchelmza@tlen.pl. W odpowiedzi zwrotnej zgłaszający otrzymają dokumentację do wypełnienia i dostarczenia w dniu zawodów do sędziego głównego.