II Rekreacyjny Turniej Sołectw [zdjęcia]

Świetna zabawa, mnóstwo śmiechu i doskonały relaks (fot. Łukasz Piecyk)

II Rekreacyjny Turniej Sołectw odbył się w Zespole Szkół w Złejwsi Wielkiej. 18 listopada na starcie stanęły sołectwa z całej gminy Zławieś Wielka. 

Na starcie zameldowało się 11 sołectw: Czarne Błoto, Czarnowo, Górsk, Gutowo, Łążyn, Rozgarty, Rzęczkowo, Stary Toruń, Toporzysko, Zławieś Mała i Zławieś Wielka. Zarówno zawodników, przybyłych gości, jak i zebraną publiczność powitał wójt Złejwsi Wielkiej Jan Surdyka. Włodarz życzył uczestnikom zdrowej rywalizacji sportowej, a wszystkim pozostałym dobrej zabawy i uśmiechu. 

– Mam nadzieję – mówił wójt – że przygotowane konkurencje dostarczą państwu wielu wrażeń. 

I dostarczyły. Zawody poprowadził zastępca wójta Złejwsi Wielkiej Krzysztof Rak. 

Pierwszą konkurencją był hokej na trawie. Zawodnicy musieli prowadzić piłeczkę slalomem w kaloszach o rozmiarze… 47. Wygrała drużyna z Toporzyska. 

Następnie rywalizowano w slalomie z pięcioma ziemniakami umieszczonymi na desce. Tu liczyła się nie szybkość, a precyzja. Najwięcej zimnej krwi zachowała drużyna z Czarnego Błota. 

Trzecia konkurencja przyniosła publiczności bodaj najwięcej zabawy. Nazywała się „Słoń Trąbalski”. Polegała na wywróceniu butelki z wodą za pomocą piłeczki tenisowej w rajstopach umieszczonych na głowie. Drużyna składała się z trzech zawodników. Ten, który przewrócił butelkę, wracał na metę i przekazywał rajstopy z piłką następnej osobie z teamu. Zwyciężyła ekipa z Rzęczkowa. 

Kolejna konkurencja miała charakter bardziej umysłowy. Każda z drużyn otrzymała zestaw trzech przysłów. Zadanie polegało na poprawnym ich ułożeniu. Tu o zwycięstwie decydowała nie tylko szybkość, ale i poprawność. Najszybciej z zadaniem poradził sobie Łążyn, ale najwięcej punktów za precyzję otrzymała Zławieś Wielka. 

Potem przyszedł czas na „Mleczną Drogę”. Każda z drużyn wystawiła po pięciu zawodników. Ich zadanie polegało na wypiciu kubka mleka przez słomkę o długości 1 m. Tu bezkonkurencyjne okazało się sołectwo Rzęczkowo. 

W „Wyścigu na nartach”, w którym udział wzięło po czterech zawodników z każdej drużyny, nie do pokonania okazała się ekipa ze Starego Torunia. 

Następna konkurencja nosiła nazwę „Pijany mistrz”. Każdy z uczestników miał strzelić rzut karny po uprzednim wykonaniu 10 obrotów dookoła własnej osi, opierając się na piłce. Trzy drużyny zdobyły tu maksymalną liczbę punktów: Toporzysko, Rzęczkowo i Rozgarty. Sołecjadę zakończyła konkurencja „07 zgłoś się” 

W klasyfikacji generalnej zwyciężyło sołectwo Stary Toruń. Drużynie tej należą się szczególne gratulacje, jako że wygrała turniej już po raz wtóry. Na drugim stopniu podium stanęło sołectwo Rzęczkowo, a na trzecim Łążyn. 

W turnieju sędziowali Beata Bęben oraz Janusz Lemke. 

Każdy z uczestników oraz kibiców mógł wziąć udział w słodkim poczęstunku, a po zakończeniu zawodów zjeść grochówkę i kiełbaskę na gorąco. 

Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi szkoły Robertowi Swiontkowi Brzezinskiemu za pomoc w organizacji. 

Organizatorem imprezy był Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej.