Imponujący jubileusz małżeństw z gminy Wielka Nieszawka [zdjęcia]

W Centrum Sportu i Rekreacji Olender wójt gminy Wielka Nieszawka wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (fot. Łukasz Piecyk)

Irena i Edward Bajdakowie, Janina i Marian Guziccy, Bożena i Edward Kłusiowie, Wacława i Stanisław Lindowie, Bożena i Edward Szmidkowscy – te małżeństwa mogą pochwalić się nie byle jakim stażem. W sobotę 21 października świętowały bowiem 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to państwowe odznaczenie ustanowione w 1960 r. To sześciopromienna, srebrzona gwiazda, której ramiona połączone są ornamentowanymi promieniami. Na awersie znajdują się dwie róże, a całość dopełnia różowa wstążka z białym paskiem pośrodku. Odznaczenie nadawane jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek wojewody. Wręcza je zazwyczaj włodarz danej gminy. Tym razem nie było inaczej.

– Zgodność pożycia małżeńskiego oraz trud włożony w pielęgnowanie rodziny docenione zostały przez nasze państwo – mówił Kazimierz Kaczmarek, wójt gminy Wielka Nieszawka. – Dowodem tego jest przyznanie przez prezydenta Polski medali, które za chwilę wręczę.

Wójt wręczył odznaczenia wspólnie z Agnieszką Wąsikowską, zastępczynią kierownika tutejszego USC.

– 50 lat wspólnego pożycia to naprawdę bardzo długi okres w życiu każdego człowieka i wielkie szczęście dla całej rodziny – dodawał Kazimierz Kaczmarek. – Przez tyle lat dzieliliście radości, smutki i trudy dnia codziennego. Wasz jubileusz to symbol miłości, wierności małżeńskiej oraz dowód wzajemnego zrozumienia w związku dwojga ludzi. I tak jak wówczas przyrzekaliście sobie wzajemnie, że uczynicie wszystko, aby wasze małżeństwo było zgodne i szczęśliwe, tak niech tę ceremonię uświetni wzajemny wyraz wdzięczności za zgodność i cierpliwość w pokonywaniu problemów.

Po oficjalnej części przybyli goście usiedli do stołu na poczęstunek, aby wspólnie spędzić czas i powspominać.

– Poznaliśmy się na zabawie w gminie – mówią Bożena i Edward Szmidkowscy z Cierpic. – Zaczęło się od pierwszego tańca i tak już przeleciało. Kłótni wielkich nie było, najwyżej ciche dni.

Państwo Szmidkowscy mają 5 dzieci, 11 wnucząt i 4 prawnucząt.

Nad Wisłą w Toruniu poznali się natomiast Janina i Marian Guziccy.

– W gminie braliśmy ślub i tutaj od tych 50 lat wspólnie mieszkamy – wspominają. – W każdym małżeństwie są mniejsze i większe konflikty, ale nikt o rozwodzie nawet nie myślał.

W trakcie uroczystości zebrani goście mogli posłuchać także występu solistek Kingi Zielaskiewicz i Dominiki Wyborskiej, które ćwiczą pod okiem Aliny Sobeckiej w Ośrodku Kultury w Małej Nieszawce. Artystki przygotowały z tej okazji specjalny program muzyczny.

[fbcomments]