Inicjatywy lokalne są siłą gminy

Nie wszystkie działania sołeckie inicjuje samorząd. Większość z nich tworzona jest dzięki kreatywności mieszkańców (fot. Łukasz Piecyk)

Są twórcami inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych. W swoim wolnym czasie bezinteresownie aktywizują i integrują mieszkańców. Dopełniając rolę samorządu, zmieniają oblicze gminy. Najlepsze pomysły stowarzyszeń i fundacji z powiatu toruńskiego wyróżniono podczas Forum Organizacji Pozarządowych. 

Podejmowane przez stowarzyszenia inicjatywy często zyskują duży rozgłos, a czasem na stałe są wpisywane do kalendarza gminnych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Mieszkańcy, tworząc daną społeczność, trafiają w sedno zapotrzebowań innych. 

Podczas wręczenia nagród na Forum NGO triumfowała społeczność Barwy Pomocy, zajmująca się od półtora roku szeroko pojętą pomocą dzieciom oraz ich rodzinom. 

– Wraz z koleżanką, która jest pielęgniarką, współorganizowałyśmy zajęcia plastyczne dla dzieci leżących na oddziale onkologicznym jednego z bydgoskich szpitali – mówi Monika Kamińska. – Pomoc tę później przeniosłyśmy na nasz grunt lokalny. Dziś, już w cztery osoby, działamy w dwóch gminach – w Czernikowie i Obrowie. 

To oni również organizują lokalne zabawy i akcje charytatywne, a także koncerty. Na bieżąco też pomagają dzieciom z regionu. W swoje działania włączają także uczniów lokalnych szkół i mieszkańców. 

Fundacja Ośrodek Inicjatyw Społecznych ANRO ze Złotorii kultywuje historyczne tradycje powiatu toruńskiego. Projekt dot. mennonitów rozpoczęty w 2016 r. zwieńczyła publikacją „Olędrzy – Osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. W międzyczasie zorganizowana została międzynarodowa konferencja, koncert chóru mennonickiego i liczne spotkania. 

Na swoim koncie Fundacja ma także inicjatywę tworzenia tzw. żywych obrazów – inscenizacji, w których mieszkańcy odtwarzali najsłynniejsze arcydzieła bazujące na tematyce drogi krzyżowej. 

– Działamy od 2012 r. – mówi Andrzej Pabian. – Obecnie realizujemy projekt „Klasyczne wariacje muzyczne” skierowany do uczniów z gminy Lubicz. W jego ramach wyjechali już do filharmonii, a przed nimi lekcje poświęcone operze i wycieczka do Opery Nova w Bydgoszczy. 

Klub Aktywnych Kobiet „Szpilki” z Kończewic podczas Forum wyróżniony został za projekt „(Nie) bój się tańczyć”, dzięki któremu mieszkańcy regionu mogli spróbować swoich sił na parkiecie.  

– W przeszłości doceniono także nasz projekt „(Nie)bezpieczna kobieta”, w którego trakcie mieszkanki gminy przeszły kurs samoobrony – tłumaczy Dorota Kucharska, współzałożycielka Klubu. – Organizując to wydarzenie, ubiegałyśmy się o dofinansowanie zewnętrzne. Jego uzyskanie pozwoliło nam aktywizować innych. 

Na brak integracji narzekać nie mogą mieszkańcy sołectwa Kiełbasin. Nieformalna grupa składająca się z Rady Sołeckiej i sołtys Ewy Kasprzak zorganizowała nominowaną do tytułu Najciekawszej Inicjatywy Społecznej roku 2017 „Biesiadę leśną”. 

– Otrzymaliśmy na projekt dofinansowanie, dzięki czemu wyjechaliśmy do ośrodka łowieckiego i na warsztaty rękodzielnicze – tłumaczy sołtys. – Następnie zorganizowałyśmy warsztaty kulinarne i zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w „dzikiej” biesiadzie.  

Inicjatywa ta porwała do zabawy prawie dwieście osób. I jak zapowiada sołtys, z pewnością w tym roku odbędzie się jej druga edycja. 

Z kulturą słowa i muzyki mieszkańców zapoznało w minionym roku stowarzyszenie Tumska 14, któremu przewodniczy Tomasz Niżygrocki. Wspólnie z młodymi artystami zorganizował on „Zaduszki Chełmżyńskie”, inicjatywę, której do tej pory w powiecie nie było. 

– Przy dźwiękach muzyki wspominaliśmy postaci związane z Chełmżą, których dziś już z nami nie ma – tłumaczy pomysłodawca. – W Bazylice konkatedralnej Świętej Trójcy wystąpił Parafialny Chór Ludzi Młodych, Chór Kameralny Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej oraz Paweł Zagańczyk, światowej sławy akordeonista. Do Chełmży na to listopadowe wydarzenie zjechali się mieszkańcy całego powiatu.  

Stowarzyszenie działające od kwietnia 2016 r. podejmuje inicjatywy, w których wykorzystywany jest potencjał chełmżyńskiej bazyliki. 

Od czterech lat w Bielczynach dziesięć pań realizuje swoje inicjatywy w Kole Kobiet Aktywnych „Od-Nova”. W tym roku po raz trzeci zorganizują tematyczne święto pań. 

– Dwa razy przenosiłyśmy się do czasów PRL-u, organizując konkursy i akcje tematyczne związane z minionymi latami, przed nami zaś Dzień Kobiet z gwiazdami minionej epoki – opisuje Katarzyna Lewandowska, przewodnicząca Koła. – Mieszkanki gminy chcą się bawić i podchodzą do wydarzeń z bardzo dużą dawką humoru. W tym roku uczestniczki przebiorą się za jedną z czterech gwiazd. Po raz czwarty także zorganizujemy popularne Święto Truskawki.