IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Turznie Uczniów Szkół Muzycznych za nami [zdjęcia]

Tak wyglądały pamiątkowe upominki - miniatury popiersia Chopina z parku w Turznie (fot. Łukasz Piecyk)

Koncertem pianistycznym Konrada Biniendy zainaugurowano w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu czwartą już edycję konkursu pianistycznego dedykowanego Fryderykowi Chopinowi. Dwudniowe wydarzenie zwieńczone zostało, zorganizowanym w Pałacu Romantycznym w Turznie, koncertem laureatów i wręczeniem pamiątkowych nagród.

Już w piątek do Torunia i Turzna przyjechały dwa najnowsze fortepiany marki Yamaha. To właśnie na tych instrumentach swoje zdolności prezentować mogło 27 uczestników IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Turznie Uczniów Szkół Muzycznych. Ich zmagania śledziło i oceniało 10-osobowe jury, któremu przewodniczył dyrektor artystyczny konkursu, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie prof. dr hab. Roman Grucza.

– Konkurs nabiera rozpędu – mówi organizator wydarzenia. – Pod względem jakości i liczby uczestników zbliżamy się do czołówki przeglądów tego typu. Przyszłoroczny konkurs zaplanowany zostanie nie na dwa, lecz na trzy dni – od 22 do 24 lutego 2019 r. Choć plany są duże, warto podsumować to, co już za nami.

Całodniowe obcowanie z muzyką zakończone zostało uroczystą galą finałową, w której wystąpili laureaci konkursu. Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach wiekowych.

W grupie najmłodszych uczestników najwyższe noty otrzymała Lena Juszkiewicz z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Tuż za nią uplasował się reprezentant gnieźnieńskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Karol Marek Wicenciak. Przyznano również cztery trzecie miejsca ex aequo: Nadii Mendyk z PSM I i II st. w Nysie, Antoninie Waliszewskiej z PSM w Koninie, Poli Lipińskiej z ZPSM w Warszawie oraz Pawłowi Czyżewskiemu z PSM I i II st. w Łomży.

W drugiej kategorii pierwsze miejsce zajęła Karolina Sekuła z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Toruniu. Drugie miejsce zajął Mikołaj Woźniak z PSM I i II st. w Zielonej Górze, trzecie Nikola Zwara z OSM I i II st. w Gdańsku.

Wirtuozem fortepianu z najstarszej kategorii okazał się Mateusz Krzyżowski z POSM II st. w Katowicach. Drugie miejsce wywalczyła Małgorzata Godek z ZPSM w Warszawie, a za nią uplasowała się Weronika Górska z OSM I i II st. we Wrocławiu.

– Członek jury prof. Nina Drath z Corpus Christi w Teksasie wraz z dr. Konradem Biniendą z USA spontanicznie ufundowali trzy nagrody pieniężne dla uczestników w kategorii I – relacjonuje organizator wydarzenia. – Wójt gminy Łysomice Piotr Kowal wręczył nagrody pieniężne i rzeczowe. Te także przekazali toruńscy i włocławscy posłowie oraz osoby prywatne z USA, Niemiec i Polski. Każdy z uczestników otrzymał nagrody, a zdobywcom trzech pierwszych miejsc wręczyliśmy pamiątkowe upominki – miniatury popiersia Chopina z parku w Turznie.

Fot. Łukasz Piecyk