Jednośladami przez dwie gminy

Popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych gminy Łysomice i gminy Chełmża była jednym z celów tradycyjnego rajdu rowerowego Aktywna gmina to aktywni mieszkańcy”. Otwarcie sezonu było także okazją do poświęcenia jednośladów.

Choć w Prima Aprilis wszystkim dopisywały humory, pogoda nie zażartowała z cyklistów, zapewniając im od samego rana piękne, wiosenne słońce. Rajd, który odbył się ścieżkami i ulicami dwóch sąsiadujących gmin – Łysomic i Chełmży – przyciągnął 125 miłośników dwóch kółek, nie tylko z okolicy. Najmłodszy uczestnik wyprawy miał pięć lat.

– Trasa 27-kilometrowej rowerowej wycieczki przebiegała od kościoła w Papowie Toruńskim przez Zakrzewko, Tylice, Sławkowo, Mirakowo-Grodno, a następnie z powrotem do miejsca odpoczynku i posiłku – leśniczówki w Łysomicach – relacjonuje przewodniczący rady gminy Robert Kożuchowski, również uczestnik rajdu. – Wszyscy podzieleni zostali na 15-osobowe grupy, do każdej przydzielono opiekuna, który był w stałym kontakcie z kierownikiem rajdu. Nad bezpiecznym przejazdem zespołów czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Papowa Toruńskiego.

Jednym z punktów wyprawy inaugurującej sezon rowerowy w gminach było poznanie historii miejsc kultu religijnego, m.in. przydrożnych kapliczek, świątyń czy miejsc pamięci. W Grodnie podczas postoju cykliści zapalili znicz przy pomniku ku czci pomordowanych Żydówek.

Oprócz aktywności fizycznej mieszkańcy gmin mieli okazję także odpocząć i wspólnie się zintegrować podczas postoju w leśniczówce w Papowie Toruńskim. Tam cykliści mogli zjeść m.in. bigos przygotowany specjalnie na tę okazję przez Łysomickie Stowarzyszenie Markus.

Zwieńczeniem spotkania był rozbudzający w uczestnikach emocje konkurs – losowanie nagrody niespodzianki. W tym roku był to rower, który trafił do mieszkańca Papowa Toruńskiego Pawła Kubana.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy Łysomice, przy współpracy z: parafią pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim, Leśnictwem Łysomice, Ochotniczą Strażą Pożarną w Papowie Toruńskim, Łysomickim Stowarzyszeniem Markus, Zespołem Szkół nr 1 w Łysomicach oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Toruniu.

– Warto przypomnieć, że gmina Łysomice stawia duży nacisk na rozwój ścieżek pieszo-rowerowych w regionie – mówi Piotr Kowal. – Jedną z nich jest ponad 80-kilometrowa trasa z Torunia do Grudziądza, przecinająca naszą gminę w Różankowie, Piwnicach, Lulkowie, Wytrębowicach i Ostaszewie. Na innej zaś, tzw. szlaku żółtym liczącym 35 km, można podziwiać gotycki kościół w Papowie Toruńskim, zespół pałacowo-parkowy w Turznie czy Jezioro Kamionkowskie.

Gmina Łysomice promuje zdrowy i aktywny tryb życia, dlatego partycypuje w kosztach budowy dróg rowerowych.

– Przez nasze tereny przebiegają ścieżki rowerowe, z których chętnie korzystają zarówno mieszkańcy gminy, jak również miłośnicy dwóch kółek z całego powiatu – dodaje Robert Kożuchowski. – Pierwsza z nich prowadzi z Torunia do Chełmży z odgałęzieniem na Kamionki Małe. W naszej gminie przechodzi przez Łysomice, Zakrzewko, Tylice i Kamionki Małe oraz Kamionki Duże. Druga ścieżka rowerowa prowadzi z Torunia do Unisławia. Jej fragment przebiega przez Olek, Różankowo i Świerczynki.

Rozpoczęty 1 kwietnia sezon rowerowy był również doskonałą okazją do poznania budzących się do życia zielonych zakątków gminy Łysomice. Warto więc w najbliższych dniach wsiąść na rower i szukać kolejnych znaków wciąż nadchodzącej wiosny.