Jedyne ekologiczne lody w regionie produkowane są w Kończewicach. Spróbuj ich za darmo

Przysmaku pozazdrościć może cały region. W kraju znaleźć ekologiczne lody też nie jest łatwo. Tajemnica produktu z rolniczej zagrody rodziny Maciejewskich jednak nie zaskakuje – naturalne składniki to podstawa. Zdążyli je docenić jury smakowych konkursów i stali klienci. Jolanta i Stanisław Maciejewscy mieszkają w Kończewicach-Ogrodnikach razem z dwójką dzieci. Oboje pracowali razem na gospodarstwie rolnym. Pomysł rozszerzenia działalności pojawił się jednak 6 lat temu. Produkcją lodów zajęła się Jolanta.

– Pomyśleliśmy, że warto byłoby zająć się czymś jeszcze – wyjaśnia kobieta. – Wybraliśmy lody, bo produkty mieliśmy pod ręką.

Sekret ekologicznych lodów polega właśnie na tym – większość składników pochodzi prosto z gospodarstwa. Te, których gospodarze nie są w stanie sami wyprodukować, kupują z naciskiem na ich ekologiczne pochodzenie. Wszystkie w rękach Jolanty Maciejewskiej zamieniają się w smakołyki, bez których nie wyobrażamy sobie lata.

Przebierać można we wszystkich popularnych smakach. Maliny, truskawki, wiśnie czy czereśnie – to tylko niektóre smaki lodów z rolniczej zagrody, które oparte są o zbiory z drzew i krzaków. Dla pragnących dodatkowego orzeźwienia wyborem oczywistym będą sorbety. Znajdziemy także te smaki, których zwykłe sklepy nie mają w swojej ofercie. Lody piernikowe czy piwne to w końcu nie taka prosta sprawa.

– W przypadku tych ostatnich trzeba wyjaśnić jedną rzecz – tłumaczy kobieta. – Nie znajdziemy w nich alkoholu, bo gdyby takowy dodać w czasie produkcji, to w całości by wykipiał.

Lodów Jolanty Maciejewskiej nie znajdziemy w sklepach. Skosztować można ich natomiast na wszelkich imprezach wiejskich czy bezpośrednio u rodziny.

– Nie zatrudniamy tutaj nikogo, więc na razie skupiamy się na sprzedaży na festynach i dożynkach – dodaje Jolanta Maciejewska. – Koniec końców wolny weekend w wakacje to cud.

Starania się opłacają, bo ekologiczne smakołyki doczekały się stałych klientów, m. in. z Torunia. Natomiast w zeszłym roku na Festiwalu Smaku w Grucznie wyrób z Kończewic zdobył Grand Prix.

– Porównywałam nasze lody z wyrobami, które pochodzą od dużych producentów i przyznam, że mamy lepsze – śmieje się Jolanta Maciejewska. – Nasze dzieci i ich rówieśnicy są wniebowzięci, bo mają lody pod ręką. Przyznam szczerze, że te lody to jednocześnie moje przekleństwo, bo po całym dniu przy ich robieniu, odchodzi ochota na zwykłe delektowanie się smakiem.

Spróbować ich mogą także nasi Czytelnicy! Pierwszych 10 osób, które pojawią się u rodziny Maciejewskich (Kończewice 71A, pierwszy skręt w prawo za skrzyżowaniem DK 91 z DW551 w stronę Gdańska, zielony dom) w poniedziałek (19 sierpnia) między godziną 16 a 17, na hasło „Poza Toruń” dostanie lody za darmo. Smacznego.


Wyświetl większą mapę