Już 25 czerwca zapraszamy na Dzień Kaszy w Łubiance!

Tegoroczna edycja odbędzie się 25 czerwca w Gminnym Parku Kultury w Łubiance. Start o godz. 15. W programie imprezy przewidziano wiele atrakcji. Na stoiskach nie zabraknie przepysznych potraw z kaszą.

Pomysłodawczynią Dnia Kaszy jest Stanisława Kardas, nauczycielka, której uczniowie cztery lata temu przygotowali publikację o kaszy. Był to zbiór przepisów mieszkanek gminy na temat kaszy. Po wydaniu książki postanowiono nie ograniczać się jedynie do aspektu teoretycznego. Kontynuacją publikacji miała być praktyka.

– Kasza nie jest popularna, ale za to bardzo zdrowa – mówi Danuta Kwiatkowska, kierowniczka Gminnej Biblioteki w Łubiance, główna organizatorka Dnia Kaszy. – Obniża ciśnienie tętnicze, jest idealna dla ludzi mających problemy z nadwagą.

Kasza trafiła do gminy Łubianka zaraz po II wojnie światowej. Przyjechała z Lubelskiego. Głównym skupiskiem przesiedleńców ze wschodu jest miejscowość Dębiny. To tam przede wszystkim pielęgnuje się kult spożywania tego przysmaku.

– Na naszych terenach kasza była znacznie mniej popularna – dodaje Danuta Kwiatkowska. – Zdecydowanie królowały ziemniaki. Kiedy dziś jeszcze pytamy o zdanie starszych mieszkańców, wolą raczej te drugie.

Tym niemniej zaraz po zakończeniu wojny, w czasie powszechnie panującego głodu, na wschodnich terenach Polski kasza cieszyła się dużą popularnością. Miała wiele zalet: była tania i sycąca.

– Jeśli chodzi o przepisy na przyrządzanie kaszy, to nasze różnią się znacznie od lubelskich – podkreśla Danuta Kwiatkowska. – U nas na przykład robi się gołąbki z mięsem, u nich z kaszą i skwarkami. Zawija się ją w liście kapusty i się piecze. I nie są wcale gorsze! Na początku ludzie podchodzą do tych gołąbków ostrożnie, ale potem proszą o dokładkę. Co najmniej trzy razy!

W latach ubiegłych w Dniu Kaszy brało udział ok. 500 gości. Podobna frekwencja jest oczekiwana i w tym roku. Uczestnicy prócz degustacji będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o kaszy czy wysłuchać pogadanek o historii tego smakołyku.

– Kasza nie przez wszystkich jest lubiana i doceniana – podsumowuje Danuta Kwiatkowska. – Jednak po skosztowaniu potraw przygotowanych przez panie z naszych Kół Gospodyń Wiejskich wiele osób zmienia zdanie. W poprzednich latach można było spróbować pierogów z kaszą, leguminy, gołąbków, czy też gulaszu. Czym w tym roku zaskoczą nas Koła, okaże się podczas Dnia Kaszy.

Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w zabawach, które poprowadzi Pan Emil & JOJO. Odbędą się też warsztaty malowania na drewnie, warsztaty decoupage’u oraz wicie wianków świętojańskich. Po raz pierwszy na scenie Gminnego Parku Kultury wystąpi zespół Lisewianie z Lisewa. Uzupełnieniem programu będzie występ grupy teatralnej Deja Vu. Serdecznie zapraszamy.