Już w najbliższy weekend Chełmża będzie świętować

W przedostatni weekend lipca odbędą się coroczne obchody święta miasta. Trzydniowe Dni Chełmży rozpoczną się oficjalnie przed godziną 18 na Rynku. Na mieszkańców czekają koncerty, pokazy oraz konkursy.

Oficjalnemu otwarciu będzie towarzyszył przemarsz kapeluszowy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej. Muzycy pod batutą Jacka Kałamarskiego dadzą koncert na stadionie miejskim. Tam także zaprezentują się soliści ćwiczący przy Szkole Muzycznej, sekcja cyrkowa Piruet z Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury oraz Klakson, czyli grupa grająca muzykę country.

Na dobre Dni Chełmży rozpoczną się w sobotę. Już o 6 rano w szranki staną wędkarze walczący o puchar burmistrza.

– Tego dnia miasto żyje od samego rana, m. in. za sprawą Jarmarku Łozańskiego na Rynku – mówi Jerzy Czerwiński, włodarz miasta. – Zwieńczeniem dnia są oczywiście wieczorne koncerty.

To nie koniec wydarzeń w sobotę. W trakcie jarmarku na Rynku odbędzie się II Turniej Łuczniczy Bł. Juty oraz rozpocznie się kampania zdrowotna, w trakcie której będzie można wykonać np. mammografię, cytologię, czy USG aorty brzusznej. Także na Rynku od 11 do 19 będzie można spotkać się z Wojciechem Cejrowskim. Nieopodal w Galerii pod Ratuszem odbędzie się podsumowanie konkursu fotograficznego „Dostrzeż piękno wokół siebie” oraz konkursu plastycznego „Chełmża nocą”. Na dobre w program Dni Chełmży wpisał się także Chełmżyński Festiwal Modelarski. Impreza odbędzie się trzeci raz, a wystawę modeli przygotowaną przez klub modelarski Combat będzie można podziwiać w Szkole Podstawowej nr 3. Również po raz trzeci rozegrany zostanie także Nocny Turniej Piłki Nożnej na Orliku przy ulicy 3-go Maja. Zwieńczeniem soboty będzie piknik rodzinny na stadionie miejskim. Gwiazdą wieczoru będzie Jan Wojdak i Wawele.

Niedziela, ostatni dzień święta miasta, rozpocznie się od pikniku kajakowego przy Przystanie KST „Włókniarz” oraz mistrzostwa Chełmży w pływaniu na Jeziorze Chełmżyńskim. Dla entuzjastów gier karcianych przygotowany jest turniej gry w „Baśkę”. Odbędzie się on w ChOK-u. Zwieńczeniem Dni Chełmży będzie koncert gdańskiego kwintetu instrumentów dętych blaszanych w katedrze.

– Koncerty finałowe z roku na rok gromadzą coraz większą publiczność, co bardzo cieszy – dodaje Jerzy Czerwiński.
Tegoroczny koncert w katedrze obejmie zarówno klasyczną muzykę epoko baroku i renesansu, ale także instrumentalne wersje przebojów muzyki pop. Szczegółowy plan Dni Chełmży na www.pozatorun.pl.