Kierunek Gdańsk

Żywa lekcja historii i patriotyzmu to najlepsza forma edukacji – twierdzą władze gminy Lubicz, które już po raz drugi przekazały gimnazjalistom vouchery do wykorzystania na dwudniową wycieczkę do miejsc ważnych historycznie. Tym razem uczniowie ze szkół w Grębocinie i Lubiczu Górnym wyruszą do Gdańska.

- Zależy nam, aby uczniowie szkół funkcjonujących w gminie mieli możliwość kontaktu z elementami żywej historii, aby zapamiętali sprawy najistotniejsze dla dziejów Polski – wyjaśnia Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz. – Vouchery tradycyjnie wraz z przewodniczącą rady gminy Hanną Anzel wręczyliśmy uczniom podczas IV Międzygminnych Warsztatów Języka Angielskiego.

Wyjazdy do miejsc ważnych historycznie drugi rok z rzędu fundowane są wszystkim gimnazjalistom ostatnich klas uczącym się w szkołach w Grębocinie i Lubiczu Górnym. W ubiegłym roku młodzież z Zespołu Szkół nr 2 odwiedziła Malbork, Elbląg, Gniew i Sztutowo. Trzecioklasiści z ZS nr 1 wyruszyli zaś na północ Polski – m.in. do Gdańska, aby poznać jego historię oraz Sztutowa, gdzie odwiedzili były obóz koncentracyjny Stutthof. W tym roku gimnazjaliści z obu placówek wyjadą nad Bałtyk.

– Wybierając miejsce wycieczki, zwróciliśmy uwagę na obszar, w którym nasi uczniowie jeszcze nie byli – zaznacza Aleksandra Lisiecka, dyrektorka Zespołu Szkół nr 2 w Grębocinie. – W Gdańsku zwiedzimy m.in. Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Solidarności. Wspólnie poznamy także uroki Starego Miasta.

Żywe lekcje historii młodzieży z gminy Lubicz nie są obce. Każdego roku uczniowie z Grębocina wyjeżdżają m.in. do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie czy do parlamentu.

Nauka poprzez wyjazdy edukacyjne to także sposób na ciekawą formę przyswajania wiedzy dla trzecioklasistów z Zespołu Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym. Oni także, podobnie jak za pierwszym razem, wyruszą poznawać historię Polski do miasta nad Motławą.

– Wracamy do miejsca, z którego wynieśliśmy wspaniałe wrażenia – zaznacza Joanna Ardanowska, dyrektorka ZS nr 1. – Nie chcemy zmieniać tego, co się w ubiegłym roku sprawdziło. A obecnie w Gdańsku powstały wspaniałe miejsca, które wzbogacą wiedzę młodzieży w praktyce. Wycieczki te traktujemy jak patriotyczne odwiedziny miejsc kształtujących w uczniach polską historię i tradycję.

Podobnie więc jak młodzież z Grębocina, gimnazjaliści odwiedzą m.in. Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Solidarności. Jak zgodnie zaznaczają dyrektorki placówek, wycieczki finansowane przez Urząd Gminy Lubicz to doskonała okazja do wyjazdu zwłaszcza dla młodzieży, która nie może ze względów finansowych uczestniczyć w podobnych wydarzeniach organizowanych przez szkoły.

– Nie słyszeliśmy o podobnej inicjatywie w innych gminach – podsumowują. – Możemy więc czuć się wyróżnieni. Wspólnie z władzami gminy Lubicz wychodzimy naprzeciw młodzieży, umożliwiając jej w sposób praktyczny przyswajanie wiedzy historycznej.

Wręczenie voucherów nastąpiło podczas IV Międzygminnych Warsztatów Języka Angielskiego, które zostały objęte honorowym patronatem Hanny Anzel, przewodniczącej rady gminy. Podczas spotkania wójt Marek Olszewski nawiązał również do projektu dotyczącego samorządu gminnego realizowanego w ZS nr 1.

– Żyjemy w małych ojczyznach – mówił. – Małe ojczyzny to nasza gmina, wasza szkoła, miejscowości, z których pochodzicie, a także koledzy. Chcemy umożliwić wam poznawanie większej ojczyzny i miejsc tworzących naszą wspólną tożsamość. Życzę więc wam szerokiej drogi i owocnych wspomnień.