Kolejne ścieżki rowerowe w regionie

Fot. Łukasz Piecyk

Do końca sierpnia 2018 r. mieszkańcy gmin Chełmża oraz Łubianka zyskają kolejną ścieżkę rowerową. Odcinek o długości ponad 8 km połączy miejscowość Leszcz z Kończewicami. Ślad trasy przebiegnie przez Pigżę, Brąchnowo, Biskupice i Warszewice. Koszt zadania to 2,7 mln zł.

Wciąż rozwijająca się infrastruktura rowerowa na terenie powiatu toruńskiego zachęca do zwiedzania regionu na dwóch kółkach. Możliwości zajrzenia do zakątków miasteczek i wsi zwiększają się każdego roku dzięki realizowanym inwestycjom.

– Na początku października podpisaliśmy umowę z wykonawcą drogi łączącej Leszcz z Kończewicami – informuje członek zarządu powiatu toruńskiego Mirosław Nawrotek. – Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie w ramach Zjednoczonych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Odcinek ten jest kluczowy, ponieważ wpinamy się tym samym w trasę Toruń-Unisław. Celem inwestycji jest stworzenie spójnej sieci tras rowerowych.

Ośmiokilometrowa trasa na całym odcinku wyłożona zostanie masą bitumiczną. Na terenach leśnych pojawi się zaś kruszywo naturalne. Przy ścieżce powstaną też wiaty przystankowe, aby rowerzyści mogli w bezpiecznych miejscach przystanąć. Przed przystąpieniem do realizacji zadania jego inicjatorzy spotkali się z mieszkańcami.

– Na zebraniach przedstawiliśmy zakres zadań, który jest przed nami i to, co się z nim dla mieszkańców sołectw wiąże – tłumaczy przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Toruniu. – Inwestycje te powstają dla mieszkańców. Gmina Łubianka jest strategicznym partnerem tego zadania.

Inwestycja ma powstać do 31 sierpnia 2018 r. Do tego czasu co miesiąc odbywać się będą spotkania z inwestorem. Jak podkreśla Mirosław Nawrotek, ma to na celu mobilizację realizatora i pozwoli szybciej rozwiązać ewentualne napotkane problemy. W konsultacjach na miejscu mogą być również obecni mieszańcy.

– Ta inwestycja nie jest ostatnią – podsumowuje radny. – W bliższej perspektywie powiat zyska kolejnych siedem dróg w ramach ZIT, z czego czterech liderem jest Starostwo Powiatowe, trzech zaś samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W styczniu ogłosimy konkurs na wykonanie prac na pozostałych odcinkach dróg.