Komisariat w Dobrzejewicach tuż tuż…

Komisariat w Dobrzejewicach najprawdopodobniej zostanie otwarty w dniu Święta Policji 24 lipca. (fot. Łukasz Piecyk)

Firma z Inowrocławia wycofała się z podpisanych wcześniej umów. Rozpoczęła budowę nowego Komisariatu Policji w Dobrzejewicach, ale jej nie ukończyła. Nowy wykonawca, konsorcjum firm Eltop z Torunia oraz Nik-Nat z Golubia-Dobrzynia, zapowiada, że budynek zostanie oddany jeszcze w tym roku.

W 2013 r. władze gminy Obrowo przekazały w postaci darowizny działkę wielkości 0,5 ha pod budowę przyszłego komisariatu. Starostwo powiatu toruńskiego poniosło koszty związane z opracowaniem dokumentacji projektu. Wyniosły one 72 tys. zł. W kwietniu 2015 r. uzyskano pozwolenie na budowę.

Wartość nowego obiektu oszacowano na ponad 8,3 mln zł. W całości pokryje go budżet Policji. Powierzchnia budynku wynosić będzie ponad 1200 m2. Komisariat zatrudniać będzie ok. 70 pracowników.

Zgodnie z zamierzeniem w nowym komisariacie zatrudnieni będą policjanci z Komisariatu Policji w Lubiczu. Znajdzie tam swoje miejsce również baza kynologiczna Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Komisariat obejmie swoim zasięgiem gminy Lubicz, Obrowo i Czernikowo.

Początkowo planowano zakończenie prac na koniec października 2017 r. Scenariusz ten nie doszedł do skutku, ponieważ wyłoniona w przetargu firma z nieznanych przyczyn opuściła plac budowy.

– Pewnego dnia pracownicy po prostu nie przyszli do pracy – mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. – Prawdę mówiąc, nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Nie mogliśmy tego oczywiście długo tolerować. Próby skontaktowania się z firmą nie dały żadnych rezultatów. Byliśmy zmuszeni wejść na teren budowy, zrobić inwentaryzację i rozwiązać umowę.

Sytuacja rzeczywiście dość nietypowa, zwłaszcza że nie chodzi o budynek prywatny, ale o komisariat warty 8 mln zł.

– Na początku sierpnia 2017 r. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy odstąpiła od umowy z dotychczasowym wykonawcą budowy, który wyłoniony został w drodze procedury przetargowej – mówi Monika Chlebicz. – Zostało już wyłonione nowe konsorcjum firm, z którym podpisaliśmy umowę. Wynika z niej zobowiązanie do ukończenia budowy do 29 czerwca tego roku. Data oficjalnego otwarcia komisariatu nie jest jeszcze znana. Najprawdopodobniej nastąpi to jeszcze latem tego roku.