Kontrole na A1 w Grabowcu

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Wraz z nadejściem wakacji sporo pracy ma również Inspekcja Transportu Drogowego. W Grabowcu na obwodzie utrzymania autostrady stanęła jedyna w Polsce mobilna stacja kontroli pojazdów.

Stacja stwarza pole do popisu inspektorom, którzy mają możliwość wnikliwego przebadania aut i sprawdzenia stanu trzeźwości kierowców. Kontrolowane są przede wszystkim autobusy wiozące dzieci i młodzież na letni odpoczynek. Kontrowersji wokół organizacji kontroli i bezpieczeństwa osób, które czekają na obwodzie utrzymania autostrady w Grabowcu na diagnozę inspektora, nie brakuje.

− To dobrze, że Inspekcja Transportu Drogowego dokłada starań, by podróżni poruszali się sprawnymi pojazdami − podkreśla Danuta Wojciechowska, sołtys wsi Grabowiec. − Jednak działania, które prowadzone są na mobilnej stacji kontroli pojazdów, moim zdaniem mogłyby przebiegać sprawniej. Nim pojazd zostanie przebadany, zwykle czeka w kolejce. To może powodować zagrożenie, bowiem tworzy się spory korek, przez co podróżni wysiadają z autokarów w miejscu nieogrodzonym, obok ruchliwej drogi. Cieszę się, że w tamtej sytuacji nic się nikomu nie stało, bo wówczas byłabym świadkiem tragedii. Innym nie do końca przyjemnym widokiem, który utkwił w mojej pamięci, jest obraz załatwiających swoje potrzeby na łonie natury dzieci. Rozumiem fizjologię człowieka, ale zawsze lepiej, gdy takie rzeczy dzieją się w miejscach ustronnych. Szczerze współczułam grupie, która na obwodzie utrzymania autostrady, gdzie nie ma schronienia przed upałem czy deszczem, spędziła blisko dwie godziny. Pociesza jednak fakt, że w dalszą podróż udała się już fachowo zdiagnozowanym i sprawnym pojazdem.

Okazuję się że, nie tylko sołtys Grabowca dostrzega problem. Jak donosi internetowa wersja Dziennika Łódzkiego, rozżalona sytuacją na obwodzie utrzymania autostrady w Grabowcu jest również matka 8-letniej córki, która również swoje wystała na OUA. Zaalarmowani o sytuacji, skontaktowaliśmy się z Aleksandrem Kozłowskim z Gdańsk Transport Company S.A. (GTC jest koncesjonariuszem autostrady A1). Nieco zaskoczony faktem, iż mobilna stacja kontroli pojazdów zatrzymała się właśnie na obwodzie utrzymania autostrady, poprosił o telefon po upływie trzydziestu minut.

− Mobilna stacja kontroli pojazdów zatrzymała się na obwodzie utrzymania autostrady w Grabowcu dzięki współpracy GTC, Intertoll i Inspekcji Transportu Drogowego − mówi Aleksander Kozłowski reprezentujący GTC. − Poprzednio, kiedy kontrole odbywały się pod koniec maja, funkcjonariusze ITD skontrolowali 60 autobusów i zatrzymali dwadzieścia jeden dowodów rejestracyjnych. Wobec tej statystki nie możemy przejść obojętnie. Kontrole, które są prowadzone na obwodzie utrzymania autostrady w Grabowcu, mają służyć bezpieczeństwu podróżnych. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów czy trzeźwość kierowców. Samo miejsce, gdzie diagnozowane są pojazdy, jest ogrodzone. Wokół jest sporo terenu zielonego, który również jest otoczony siatką. Osoby przebywające na OUA są zatem bezpieczne, a ponadto mogą korzystać z toalet znajdujących się na miejscu.

Co dalej z mobilną stacja kontroli pojazdów? ITD nie ujawnia swoich dalszych planów, a zatem nie wiadomo, kiedy inspektorzy zakończą swoją pracę w Grabowcu.