Książki od Wydawnictwa Adam Marszałek trafiły do szkolnych bibliotek z terenu gminy Łysomice

Fot. nadesłane

Do nauki, dla nauczycieli, a także dla rozrywki – biblioteki w czterech szkołach w gminie Łysomice zyskały nowe książki. Akcja „100 na 100. Wydawnictwo Adam Marszałek dla edukacji” zorganizowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według Monteskiusza książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera. Od kilku dni na półkach bibliotek w czterech placówkach w Ostaszewie, Świerczynkach, Turznie i Łysomicach stoją nowe pozycje. Wszystko za sprawą Wydawnictwa Adam Marszałek, które zdecydowało się przekazać po sto egzemplarzy do każdej ze szkół.

– Z inicjatywą tą wyszła prezes Joanna Marszałek-Kawa, do której często dochodzą prośby od bibliotek o uzupełnienie ich zbiorów – mówi Iwona Nadolska-Bartosiak, dyrektor wydawnictwa. – Zapadła więc decyzja o stworzeniu akcji. Za symboliczną złotówkę przekazaliśmy współpracującym z wydawnictwem samorządom po 100 książek dla działających na ich terenie szkół.

W pierwszej kolejności akcja objęła m.in. gminę Łysomice. Do wszystkich samorządów zaś trafiło łącznie 2 tys. egzemplarzy, w tym m.in. książek dla dzieci i młodzieży. Oprócz nich można znaleźć również tomiki poezji, literaturę dla starszych dzieci oraz kilka pozycji naukowych pomocnych nauczycielom w procesie edukacji.

– Jesteśmy w trakcie opracowywania katalogu bibliotecznego – tłumaczy Jan Kalinowski, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Łysomicach. – Otrzymane książki wykorzystamy na wielu płaszczyznach edukacji, poczynając od lekcji po doskonalenie zawodowe nauczycieli. Pedagodzy na półkach odnajdą poradniki związane z byciem wychowawcą i związane ze współczesnymi problemami młodzieży, a miłośnicy historii przeczytają o początkach Unii Europejskiej, papieżu Janie Pawle II i matematykach związanych z kodem Enigmy.

Placówki w gminie Łysomice biorą także udział w programach dedykowanych bibliotekom i pozyskiwaniu książek. Zwyczajem jest także, że to uczniowie wybierają tytuły, które na półki mają trafić. Najczęściej są to bestsellery, których poszukują także w księgarniach.

Mimo dominacji nowoczesnej technologii, w szkołach wciąż są uczniowie, którzy bardzo chętnie po woluminy sięgają.

– Analizując liczbę wypożyczeń w bibliotece, możemy stwierdzić, że najwyższe zainteresowanie książkami jest wśród najmłodszych uczniów – dodaje Jan Kalinowski. – Gdyby tendencja ta się utrzymywała, bylibyśmy zadowoleni. Konkurencja innych rozrywek sprawia jednak, że starsi uczniowie sięgają tylko po pozycje obowiązkowe. Oczywiście nie generalizuję, ponieważ zdarzają się tacy, co sami chwycą książkę, a także komiks.

Z przekazanych tytułów cieszy się także dyrektor Szkoły Podstawowej w Turznie.

– Rok 2018 ma wyjątkowe dla Polski znaczenie – podkreśla Jarosław Sienkiewicz. – O 100-leciu odzyskania przez nasz kraj niepodległości przypominać będzie także nasza biblioteka. W tym pomocne będą m.in. otrzymane od wydawnictwa książki. Literatura i niepodległość są ze sobą nierozerwalnie związane, a nazwiska wielu jej twórców stały się symbolami patriotyzmu. Cieszę się, że na naszych bibliotecznych półkach znajdą się książki nawiązujące do historii Polski, a także promujące poezję i prozę. Z pewnością z nich skorzystamy.

Początkowo akcja „100 na 100. Wydawnictwo Adam Marszałek dla edukacji” miała być jednorazowa, ale już wiemy, że jeszcze w kwietniu zorganizowana zostanie jej druga edycja.