Kształć się praktycznie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie

Szkoła, internat i doskonałe warunki do nauki – ZS CKU w Gronowie wciąż się rozwija (fot. Łukasz Piecyk)

Największym atutem placówki jest doskonale wykształcona kadra i wyposażone sale. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie wciąż się rozwija, otwierając się na nowe kierunki i potrzeby rynku pracy. Na swoje działania pozyskuje także unijne fundusze. Już 24 kwietnia zaprasza na Drzwi Otwarte, by przyszli uczniowie mogli w praktyce poznać ofertę szkoły.

Młodzież kształci się tu w liceum, technikum i branżowej szkole I stopnia. Dorośli zaś w liceum i szkole policealnej. Dodatkowo w budynku prowadzone są także kwalifikacyjne kursy zawodowe. Wszystko po to, by po kilku latach rynek pracy owocował w najlepszych praktyków w regionie.

Tu doświadczenia nabierają m.in. technicy informatyki, logistyki czy hotelarstwa. W profesjonalnych warsztatach zaś szkolą się mechanicy i elektromechanicy, a w kuchni kucharze.

– Nasi uczniowie oraz słuchacze po zakończonej nauce otrzymują nie tylko tytuł, ale także dodatkową kwalifikację dzięki realizowanym u nas projektom – podkreśla Zbigniew Piotrowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. – Nie ma szkoły w regionie, która na takie działania pozyskałaby tak dużo środków.

Obecnie w placówce realizowanych jest pięć projektów, w tym: „EU-geniusz w naukowym labiryncie”, którego liderem jest powiat toruński, „Powiatowi Zawodowcy” oraz „EduAkcja w technikach”. W najbliższym czasie realizowany będzie projekt mający na celu modernizację i doposażenie warsztatów szkolnych ZS CKU w Gronowie, w celu utworzenia pracowni agrotroniki.

Bogata w pracownie placówka oferuje zajęcia w kompleksowo wyposażonej sali kosmetycznej, hotelarskiej i gastronomicznej. Poprzez praktyki i egzaminy uczniowie otrzymują uprawnienia, dzięki którym mogą rozpocząć pracę w wymarzonym zawodzie. Zanim to jednak nastąpi, współpracują z firmami i przedsiębiorstwami w regionie, poznając rynek od środka.

– Kształcąc, staramy się nadążać za najnowszą technologią – dodaje dyrektor. – Dysponujemy nowoczesnymi sprzętami, dzięki czemu opiekunowie medyczni mają możliwość pracy w realnych warunkach, mechanicy mogą pracować na stworzonych na potrzeby zajęć silnikach, a wszyscy uczniowie języka uczyć się mogą w multimedialnej pracowni.

Wielkim atutem szkoły są także jej nauczyciele, często posiadający uprawnienia do nauczania kilku przedmiotów. Dzięki wysokiej jakości kształceniu placówka może pochwalić się wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych – na poziomie 90, a nawet 100 procent.

Każdego roku do technikum przyjmowanych jest około 200 uczniów. W szkole branżowej praktykowane są także profesje rzadkie, jak cieśla czy ślusarz. Najwięcej uczniów stara się jednak o miejsce w klasie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, która funkcjonuje tu od ponad 70 lat.

Aby móc bliżej poznać funkcjonowanie placówki, już 24 kwietnia zorganizowane zostaną Drzwi Otwarte Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Szkołę zwiedzić będzie można w godz. od 8 do 13.

Miesiąc później zaś – 19 maja – odbędzie się „Wiosna w Gronowie”. Ta cykliczna impreza odbywa się już od ponad 20 lat. Ma na celu nie tylko promocję szkoły, ale także integrację mieszkańców gminy i powiatu.

– W tym roku połączona zostanie ze zlotem ciągników rolniczych oraz „Powiatową akademią wiejskich smaków” – zaprasza Zbigniew Piotrowski. – Zaprezentowane zostaną także kierunki kształcenia ZS CKU w Gronowie, promowana będzie działalność w powiecie toruńskim, a zwieńczeniem zabawy będzie występ gwiazdy disco polo – zespołu Etna.