Kukiełkowe ferie

Około 200 dzieci z gminy Łubianka skorzystało z oferty feryjnej, którą przygotowało Centrum Kultury. Tegoroczna edycja zajęć odbywała się pod hasłem „Kukiełkowe ferie”. Milusińscy mogli każdego dnia przenosić się do magicznego świata lalek.

Pierwszego dnia ferii specjalny autokar przywiózł dzieci z wszystkich miejscowości gminy do Centrum Kultury. Tam odbyło się spotkanie z lalkarzem z toruńskiego Teatru Baj Pomorski. Dzieci nie tylko mogły dotknąć znane ze sceny kukiełki. Poznały też ich historię, a nawet rodzaje, np. jawajki czy sycylijki. Po tym dydaktycznym spotkaniu był też czas na ruch. Wszyscy wybrali się na pieszy rajd po parku połączony z podchodami. Tam dzieci pod okiem instruktorów ogrzały się przy ognisku i zjadły pyszne, ciepłe kiełbaski. Każdego kolejnego dnia zajęcia odbywały się w dziewięciu świetlicach gminy w: Bierzgłowie i Zamku Bierzgłowskim, Wybczyku, Wybczu, Pigży, Brąchnowie, Dębinach, Wymysłowie i Biskupicach. Tam na dzieci czekali animatorzy z CK.

– Dzieci miały nie lada zadanie do wykonania. Musiały stworzyć lalki i przygotować spektakl – relacjonuje kierowniczka CK Marlena Gizińska. – Ostatniego dnia ferii przywieźliśmy dzieci do Centrum, gdzie mogły zaprezentować swoje teatralne dzieła. W międzyczasie nasi instruktorzy nie tylko nadzorowali pracę uczestników półkolonii przy lalkach, ale organizowali im różne inne atrakcje.

Dzieci miały okazję pojechać do Torunia do Teatru Baj Pomorski na spektakl muppetowy „Kopciuszek”. Miła obsługa teatru pozwoliła dzieciom na obejrzenie nie tylko przygotowanego widowiska, ale i tego, co dzieje się za sceną, od kuchni.

Ponadto w każdy wtorek i czwartek ferii odbywała się Liga Feryjna 2017 w gimnazjum w Brąchnowie. Po czterech kolejkach zmagań pierwsze miejsce wśród drużyn gimnazjalnych zajął „Dream Team”, a wśród podstawówek „Pigża Team”.