Litwini i Białorusini odwiedzili Chełmżę

Fot. nadesłane

Chełmżyńska Szkoła Muzyczna gościła uczniów z Litwy i Białorusi. Młodzież z tych krajów przyjechała na IV Międzynarodowy Festiwal Szkół Muzycznych „Integracje Muzyczne”, który odbył się w dniach 25-29 października. 

Szkoły Sztuk Pięknych w Solecznikach i Lidzie oraz Szkoły Muzyczne w Ejszyszkach i Jaszunach – uczniowie z tych placówek przyjechali do Chełmży, aby wspólnie z polskimi rówieśnikami rywalizować swoimi umiejętnościami i zacieśniać współpracę.

– Szkoła w Chełmży przy naszym współudziale podpisała umowy patronackie na wymianę doświadczeń, np. przez wspólne warsztaty – tłumaczy Janina Binczak z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Toruniu. – Dzięki temu po raz czwarty organizujemy festiwal.

Poza 25 gośćmi z zagranicy w konkursie wzięło udział także 45 uczniów z Chełmży, Czernikowa, Lipna, Radziejowa, Grudziądza i Inowrocławia. Startowali w trzech kategoriach wiekowych oraz jako zespoły.

– Poziom był bardzo wysoki i to nie tylko moje zdanie, ale także profesjonalnego jury – dodaje Janina Binczak. – Usłyszeliśmy m.in. utwory Bacha, Haydna czy Rimskiego-Korsakowa.

Ostatecznie wyłoniono 24 laureatów i wyróżniono 12 uczestników. Poza dyplomami i pucharami wyjątkowym przeżyciem był na pewno koncert nagrodzonych w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, który zwieńczył festiwal.

[fbcomments]