Malarstwo obrazujące wolność, czyli 11 listopada w SP w Złotorii

W trakcie akademii uczniowie zaprezentowali wyjątkowy spektakl. Nawiązali w nim m.in. do dzieł polskich malarzy, przedstawiając ich twórczość na scenie.

Gminne uroczystości związane z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Szkole Podstawowej w Złotorii  Uczniowie z gminy Lubicz wzięli udział w wyjątkowej akademii związanej z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W złotoriańskiej szkoluczestniczyli w nich m.in. wójt gminy Marek Olszewski, przewodnicząca Rady Gminy Hanna Anzel, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, dyrektorzy, a przede wszystkim mieszkańcy. 

Obrazy polskich malarzy były tematem przewodnim spektaklu, który zorganizowała młodzież, w nawiązaniu do historycznego dnia 11 listopada. Zaprosili oni gości do wspólnego zwiedzenia wystawy „Droga Polaków do niepodległości”, podczas którego przybliżyli niezwykłą lekcję historii naszej Ojczyzny. Występ ten przygotowany został pod opieką Darii Czermińskiej-Falk. 

– Wątkiem przewodnim inscenizacji był pobyt grupy uczniów z naszej szkoły w Muzeum Malarstwa Historycznego – tłumaczy Maria Laskowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Złotorii. – Młodzież prowadziła dialog z przewodnikiem o historii Polski. Pokaz ten interesująco zilustrowali aktorzy z klas VI i VII, wcielając się w „żywe obrazy” z dzieł Jana Matejki, Artura Grottgera czy Wojciecha Kossaka. 

Akademia była dobrą okazją do wprowadzenia w przyszłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O działaniach tych wspominał podczas spotkania wójt gminy Marek Olszewski. 

– Wydarzeń o tematyce historycznej będzie wiele – podkreśla. – Jedno z ważniejszych jednak odbędzie się już 20 stycznia. Wtedy to zostanie zaprezentowana monografia o gminie Lubicz. 

Z upamiętnieniem roku 1918 związane będą także lokalne święta – Dzień Samorządu Terytorialnego czy Lubickie Lato, w trakcie którego na stoiskach wyeksponowane zostaną przedmioty związane z historią regionu sprzed stu lat. Włodarz gminy zachęcał wszystkich do włączenia się w te wyjątkowe obchody, by jeszcze lepiej poznać historię kraju, który jest naszym domem. 

– Swój cykl imprez przygotują także szkoły – dodaje wójt. – Wspomnę chociażby o wydarzeniach sportowych, biegu niepodległości czy turnieju tenisa stołowego. W świetlicach zaś już od września będzie można oglądać wystawę fotografii obrazujących gminę sprzed wieku.  

Tegoroczne uroczystości w Złotorii zakończył występ Jacka Beszczyńskiego z zespołem Nadziei Maleńka Orkiestra. Do recitalu chętnie dołączyli mieszkańcy, uczniowie i goście, którzy nagrodzili artystów gromkimi brawami. 

W obchody, podobnie jak przed laty, aktywnie włączały się również inne sołectwa, organizując w świetlicach wiejskich cieszące się dużą popularnością spotkania. W tym roku do radosnego śpiewania pieśni patriotycznych zaprosił sąsiadów m.in. Gminny Klub Kobiet Kreatywnych wraz z KGW z Grębocina. Inni zaś, włączając się w obchody, na domach wywiesili flagi – biało-czerwone symbole wolności. 

[fbcomments]