Mali baseballiści UKS Comets Mazowsze w ostatnich miesiącach odnieśli wiele sukcesów

Trzynaście lat temu Robert Szwajkowski prowadził w szkole podstawowej lekcję angielskiego o kulturze amerykańskiej. Gdy wspomniał uczniom o baseballu, narodowym sporcie USA, nie chcieli dłużej słuchać. Zapragnęli grać. Niewinne marzenie przerodziło się w pasję, a ta w styl życia.

Właśnie dlatego, gdy na początku października w mazowieckiej podstawówce pojawili się przedstawiciele FBI, nikt się temu nie dziwił. Niezwykłe spotkanie było nawiązaniem do ogólnoświatowej inicjatywy Małej Ligi Baseballowej „Honoring Our Hometown Heroes”, powołanej po atakach na World Trade Center. Drużyny małoligowe i młodzi baseballiści organizują takie spotkania, by podziękować służbom mundurowym za ich poświęcenie i trud wkładany w codzienną pracę na rzecz bezpieczeństwa.

– Odwiedzili nas także przedstawiciele policji, straży pożarnej, leśnej i gminnej – mówi Robert Szwajkowski, trener. – Uczniowie mogli porozmawiać z funkcjonariuszami, z bliska obejrzeć ich pojazdy i sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy. Agent FBI z 24-letnim stażem, Michael Baker, opowiedział o swojej pracy w jednostce K9 ze specjalnie wyszkolonymi psami do poszukiwania ładunków wybuchowych i zaginionych ludzi.

Spotkanie okazało się frajdą nie tylko dla młodych sportowców. Baseballiści zaprezentowali gościom pokaz gry, a na koniec przedstawiciele służb mundurowych mogli spróbować swoich sił w tym sporcie, odbijając piłkę ze stojaka.

– Nie tylko goście z USA odwiedzili niedawno nasz klub – mówi Robert Szwajkowski. – W tym roku szkolnym przywitaliśmy też trenerów z Houston Babtist University oraz organizacji HiS Print. Zależy nam na tym, by młodzi ludzie rozwijali się nie tylko pod kątem sportowym.

Ostatnie miesiące to dla klubu z Mazowsza czas międzynarodowych doświadczeń. Młodzicy i kadeci zdobyli wicemistrzostwo województwa. W regionie tylko Osielsko okazało się być lepsze od mazowszan. Ponadto kadeci uczestniczyli w Półfinałach Mistrzostw Polski Juniora Młodszego rozgrywanych w połowie czerwca w Miejskiej Górce. Choć byli najmłodszą ekipą w turnieju i przegrali wszystkie mecze, doświadczenie jakie zebrali z pewnością zaowocuje w kolejnych sezonach. Zajmując czwarte miejsce uzyskali awans do Finału Mistrzostw Polski Juniora Młodszego, klasyfikując się tym samym w pierwszej szóstce najlepszych drużyn w Polsce w tej kategorii w sezonie.

– Wraz z nadejściem wakacji drużyna naszych baseballistów uczestniczyła w Mistrzostwach Europy i Afryki Małej Ligi Baseballowej w kategorii Intermediate 50/70, rozgrywanych w czeskiej Pradze – mówi Robert Szwajkowski. – Zajęliśmy trzecie miejsce, a mistrzostwa były doskonałym sprawdzianem dla naszych zawodników. Przekonaliśmy się na własnej skórze, jak wysoki poziom reprezentują europejscy rówieśnicy naszych zawodników.

Po powrocie z Pragi na członków klubu czekało kolejne ważne wydarzenie. Po raz pierwszy w historii klubu na terenie gminy Czernikowo został zorganizowany obóz baseballowy z udziałem amerykańskich szkoleniowców. Trójce Amerykanów (David Moss, Robert Cissell, Joe Page) towarzyszył miotacz chorwackiej drużyny Sisak Storks – Mario Federović.

– Podczas trzech dni treningowych prawie trzydziestoosobowa grupa naszych zawodników mogła doskonalić elementy tego sportu – dodaje trener. – Chcemy spełniać marzenia dzieci poprzez baseball. Zachęcam kolejne osoby do uczestniczenia w treningach, w szczególności chłopców ze szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjum oraz dziewczęta urodzone w latach 2004-2006. To właśnie dla nich mamy zamiar stworzyć drużynę dziewczęcą i zainaugurować początek programu softballowego jeszcze w tym roku.