Mammobus odwiedzi gminę Obrowo 19 maja!

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi organizuje dla kobiet bezpłatne badanie piersi, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeden tylko warunek: wiek 50+. 

Mammografia to prześwietlenie, czyli badanie radiologiczne. Trwa zaledwie kilka minut, w ciągu których specjalny aparat wykonuje 4 rentgenowskie zdjęcia. Jej celem jest wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych piersi kobiety w jak najwcześniejszym stadium. Pozwala na rozpoznanie tzw. zmian bezobjawowych w fazie, kiedy nie są one jeszcze wyczuwalne dotykowo. Badanie to ogromnie zwiększa szansę pomyślnego leczenia.

Aparaty tradycyjne pozwalają wykryć guzki wielkości od 3 mm. Technologie zaawansowane, cyfrowe ujawniają zmiany wielkości nawet 1 mm. Aparatury są standaryzowane według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego. Są wyposażone w wywoływarkę przystosowaną do wykonywania zdjęć piersi.

Mammografia jest bezbolesna, nie wymaga znieczulenia.

Standardowym wiekiem do rozpoczęcia profilaktyki mammograficznej jest 45 lat. Zdaniem ekspertów w przypadku kobiet młodszych badanie to jest znacznie mniej skuteczne.

Najważniejszym wskazaniem dla kobiet są oczywiście bóle. Inne symptomy, dzięki którym panie poddają się profilaktyce, to wyczuwalne guzy, wycieki z brodawki, torbiele, wciągnięcia brodawki oraz asymetria piesi. Również częściej powinny poddawać się takiemu badaniu kobiety z tzw. grupy podwyższonego ryzyka. Są to osoby, u których nowotwory występują w rodzinie lub u których pojawiła się dysplazja gruczołu sutkowego (mastopatia lub zwyrodnienie włóknisto-torbielowate), czyli łagodne zmiany rozrostowe lub zanikowe. Kobiety przechodzące terapię hormonalną również powinny być uczujnione na profilaktyczne poddanie się badaniom mammograficznym.

Optymalnym okresem dzielącym kolejne badania są dwa lata. Kobiety powyżej 50. roku życia powinny przeprowadzać badania raz do roku.

Tylko regularne poddawanie się badaniom pozwala ocenić, jakie zmiany chorobowe zachodzą w organizmie i na ile są one poważne. Należy jednak pamiętać, że owo „regularne” nie oznacza jedynie pustej figury retorycznej, ale jest konkretem, na który kładą nacisk wszyscy lekarze. Regularna profilaktyka jest kluczowa. Nawet jeśli jedno badanie nie wykaże zmian chorobowych, to już następne, niestety, może. Nowotwór jest bezbolesny. Pacjentka początkowo nie odczuwa żadnych zmian ani dolegliwości. Dlatego wyłącznie regularnie powtarzane badania pozwolą zdiagnozować ewentualny nowotwór we wczesnym stadium. Często będzie to równoznaczne z ocaleniem życia.

Mammografia to niewątpliwie najskuteczniejsza forma profilaktyki nowotworu piersi. Jednak jak dotąd niewiele kobiet jej się poddało. Statystyki nie wyglądają optymistycznie.

Z myślą o paniach, które w tym roku ukończą 50. rok życia, uruchomiono specjalny program, mający na celu wczesne zdiagnozowanie potencjalnej choroby.

Aby poddać się badaniu, które jest całkowicie bezpłatne, nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Wszystkie panie, które zechcą skorzystać z darmowej profilaktyki, proszone są o zgłoszenie się 19 maja na ulicę Aleja Lipowa 27 w Obrowie (przy Urzędzie Gminy). Badania odbędą się w specjalnie przeznaczonych do tego celu mammobusach. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr. tel. 586 662 444 lub na stronie internetowej www.mammo.pl/formularz.