Mieszkańcy Chełmży dzielą kasę

Sprawdzamy, co w przyszłym roku może powstać w mieście na wniosek obywateli (fot. Łukasz Piecyk)

Sześć propozycji zgłosili mieszkańcy Chełmży do miejskiego budżetu partycypacyjnego na 2018 rok. W tym roku formuła obywatelskiego udziału w kasie miasta trochę się zmieniła.

– Budżet obywatelski to mechanizm partycypacyjny, w ramach którego mieszkańcy Chełmży mają prawo zgłaszać projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu miasta, a następnie wybierać w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji – wyjaśnia Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży. – Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego mógł składać każdy mieszkaniec miasta, który w momencie wypełniania wniosku miał ukończone 16 lat, oraz organizacje pozarządowe działające na terenie gminy miasta Chełmży.

Magistrat wydzielił z budżetu miasta 150 tys. zł na realizację pomysłów mieszkańców. Na co będzie można głosować?

Jedna z propozycji to budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej nad Jeziorem Chełmżyńskim. Dokładnie chodzi o Park im. Augusta Fieldorfa „Nila” w pobliżu plaży przy stadionie.

– Celem zadania jest budowa m.in. dwóch altan wraz ze stołami i ławkami, dwóch grillów, paleniska do ogniska, śmietników, stojaka na rowery – wylicza Jerzy Czerwiński.

Z kolei przy ul. Kościuszki miałby powstać plac zabaw. Miałyby się tam pojawić zjeżdżalnia, drabinki, sprężynowce, piaskownica, bujaczka, karuzela czy drewniany domek i ścianka wspinaczkowa. Dodatkowo pojawiłyby się maty ochronne oraz ogrodzenie.

Tai chi fit, rower i jeździec miałyby dopełnić wyposażenie siłowni plenerowej przy orliku na ul. Frelichowskiego. Obecna siłownia jest niewielka i nie spełnia oczekiwań – tak swój projekt motywują mieszkańcy. Jednak to niejedyny pomysł na zagospodarowanie terenów w tym miejscu. Jednym z pomysłów jest budowa placu zabaw, co wzbogaciłoby kompleks rekreacyjno-sportowy.

Jedną z najpopularniejszych propozycji w budżetach obywatelskich są siłownie plenerowe. W tym roku również mieszkańcy zaproponowali taką inwestycję na terenie KST Włókniarz. Pomysł ten nie przeszedł jednak pozytywnej weryfikacji.

– Nie spełnił bowiem jednego z warunków regulaminu – tłumaczy włodarz Chełmży. – Realizacja zadań w ramach budżetu obywatelskiego musi odbywać się na terenie będącym własnością miasta ze swobodnym dostępem mieszkańców.

Również Zielony Brzeg, czyli strefa rekreacyjna nad jeziorem w okolicy ul. Plażowej na tzw. Stolbudzie, nie weźmie udziału w głosowaniu.

– Ma to być otwarta przestrzeń publiczna zawierająca elementy placu zabaw i będąca miejscem integracji społecznej w kluczowym dla mieszkańców oraz turystów miejscu – czytamy w opisie zadania.

Autorzy pomysłu określili szacunkowy koszt zadania na 150 tys. zł. W tegorocznej edycji budżetu limit na jedno zadanie wynosi trzy razy mniej.

Magistrat jest w tej chwili na etapie przygotowywania kart do głosowania. Odbędzie się ono w dniach od 2 do 10 listopada.