Mieszkańcy gminy Łysomice na wspólnym rajdzie rowerowym [zdjęcia]

Mimo niesprzyjającej pogody zabawa była przednia.

Jednym z zadań gminy jest promocja zdrowego trybu życia. Właśnie dlatego w długi majowy weekend mieszkańcy mogli aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, zarówno podczas festynów, jak i rowerowego rajdu. Mimo niesprzyjającej pogody zabawa była przednia.

Wśród licznych atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Majówka rozpoczęła się od rodzinnego festynu w Ostaszewie, podczas którego zaprezentowali się m.in. cheerleaderki, tancerze i karatecy z klubu Endorfina. Nie zabrakło także wielu atrakcji dla najmłodszych, w tym animacji prowadzonych przez Żuka Teodora. Dorośli zaś doskonale bawili się przy muzyce zespołu Sex Bomba i na wieczornej imprezie tanecznej. Jednym z kluczowych punktów festynu był mobilny pobór krwi. Nad przebiegiem akcji czuwała jej organizatorka Hanna Tucholska.

Prawdziwa majówka rozpoczęła się jednak wraz z pierwszym dniem miesiąca. Wtedy też mieszkańcy gminy spotkali się w sołectwie Zakrzewko, by wspólnie zainaugurować wiosenny wypoczynek. Na czele peletonu rowerzystów stanął sołtys Zakrzewka Sławomir Zając, zamykał go zaś radny Artur Lubomski. Uroczystego rozpoczęcia rajdu dokonała sekretarz gminy Łysomice Bożena Cieplińska, która także powitała sportowców na mecie.

– Na starcie przejazdu stanęło ponad siedemdziesięciu rowerzystów, zarówno z sołectwa Zakrzewko, jak i sąsiednich miejscowości – podkreśla Bożena Cieplińska. – Bardzo się cieszę, że mieszkańcy korzystają z takich inicjatyw. Właśnie dlatego, w porozumieniu z wójtem Piotrem Kowalem, wyszłam z inicjatywą nagrodzenia osób uczestniczących we wszystkich rajdach na terenie gminy medalami i pucharami. Ich wręczenia dokonamy osobom, które udokumentują swój aktywny udział w każdym z wydarzeń. Spotkanie podsumowujące zorganizujemy jesienią.

Jak podkreśla sekretarz gminy, działania aktywizujące mieszkańców są jednymi z priorytetowych punktów prac samorządu w obecnej kadencji.

– Jednym z zadań gminy jest promocja zdrowego trybu życia – zaznacza sekretarz. – W ramach tego rozwoju inwestujemy w ścieżki rowerowe i trasy turystyczne, z których mieszkańcy mogą na co dzień korzystać. W swoich działaniach wychodzimy naprzeciw lokalnym społecznościom. W niedalekiej przyszłości zaś zamierzamy skorzystać także ze środków zewnętrznych, m.in. z ZIT-u czy finansów unijnych, aby wciąż aktywizować i rozwijać nasze sołectwa.

Aktywnie czas spędzali także mieszkańcy w ostatni dzień długiego weekendu – 3 maja. W środę zorganizowano bowiem trzeciomajowy festyn w sołectwie Wytrębowice, który poprzedziła uroczysta msza święta w kaplicy.

– Spotkaliśmy się już po raz dwudziesty, tradycyjnie przy historycznej kapliczce – podkreśla Roman Wojda, wiceprzewodniczący rady gminy. – To właśnie w 1998 r. odbyło się jej uroczyste odsłonięcie. Na pamiątkę odnowienia tego ważnego dla nas miejsca ówczesna rada sołecka zdecydowała o specjalnym świętowaniu tego dnia. Tak więc było i tym razem.

W wydarzeniu udział biorą nie tylko obecni mieszkańcy. Festyn był także doskonałą okazją do spotkania się z tymi, którzy wyjechali z Wytrębowic kilkanaście lat temu, a specjalnie na uroczystość przyjechali.

– Od lat uznaną atrakcją są wypieki naszych pań z KGW- dodaje radny. – Warto zaznaczyć, że smakołyki znikają w ciągu kilkunastu minut. W tym roku jednak zabawa odbyła się w trochę zmienionej formie ze względu na pogodę. Przez prognozy nie odbył się m.in. tradycyjny mecz Wytrębowice – reszta świata, ale na pewno strata zostanie nadrobiona przy okazji innego święta.

Zmienione formy zabawy i sportowych atrakcji oraz niesprzyjająca pogoda nie odstraszyły jednak spragnionych integracji i aktywności mieszkańców. W organizację wszystkich majówkowych wydarzeń tradycyjnie włączyli się lokalni działacze, druhowie OSP oraz samorząd wraz z sołtysami.

– Z niecierpliwością czekamy już na kolejne wspaniałe wydarzenia, podczas których ponownie będziemy mogli podziwiać nie tylko krajobrazy, ale także wspaniałe dzieła i wypieki naszych mieszkańców – podsumowuje Bożena Cieplińska. – Spotkajmy się w gminie Łysomice i spędźmy czas na wspólnej zabawie.