Mieszkańcy Ostaszewa po raz siódmy wysprzątali swoją okolicę

W sobotę, 22 kwietnia, mieszkańcy Ostaszewa chwycili za worki oraz rękawiczki i wyszli sprzątać okolice. Akcja, która na terenie gminy jest organizowana od lat, ma na celu zaszczepić w młodzieży i dorosłych nawyk dbania o swoje najbliższe środowisko.

Choć pogoda nie sprzyjała, nie przeszkodziła w zorganizowaniu już po raz siódmy sołeckiej edycji „sprzątania świata”. Finalnie kilkuosobowe grupy mieszkańców zebrały łącznie siedem worków odpadów, wśród których najczęściej pojawiały się papiery, plastik czy szkło. Jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia, oprócz nowych osób, chcących wesprzeć akcję, każdego roku widać tych samych wolontariuszy. Dla wielu więc losy sołectwa nie są obojętne.

– Tradycyjnie wysprzątane zostało centrum Ostaszewa oraz okolice ścieżki rowerowej – informuje Marzena Lewandowska, radna gminy Łysomice, inicjatorka akcji. – Od siedmiu lat przyświeca nam hasło „Posprzątaj wokół siebie, a będziesz czuć się jak w niebie”. I do tego dążymy, abyśmy mogli spacerować i żyć w czystym środowisku.

Inicjatywa sprzątania wsi zakiełkowała kilka lat temu tuż przed Dniem Dziecka, kiedy na miejscu planowanej imprezy plenerowej mieszkańcy odkryli zaśmiecony teren.

– Stwierdziliśmy, że nie możemy tego tak zostawić – podkreśla radna, mama jednej z uczestniczek akcji. – A tradycja sprzątania utrzymała się do dziś, czego się bardzo cieszymy. Za każdym razem, po zakończeniu porządków, organizowane są spotkania z ich uczestnikami – najczęściej przy tradycyjnym ognisku, aby zrobić małe podsumowanie i podziękować wolontariuszom za ich udział.

W tym roku organizatorem akcji był sołtys Ostaszewa – Czesław Karasiewicz, współpracując z Moniką Wicherek z Gminnej Biblioteki Publicznej oraz przy wsparciu radnej Marzeny Lewandowskiej.

Oprócz kwietniowych porządków, gmina sprzątana jest przez młodzież i dorosłych także we wrześniu, podczas ogólnopolskiej akcji „sprzątania świata”. Aktywnie w to wydarzenie włączają się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostaszewie.