Mieszkańcy powiatu odbyli wycieczkę po gminie Chełmża!

Blisko 5 tysięcy osób zagłosowało w ostatnim rozdaniu budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego na projekt „Z cyklu poznaj swój powiat – dzisiaj Gmina Chełmża z Rybą w tle”. Najpopularniejszy pomysł doczekał się swojej pierwszej odsłony. Pod koniec kwietnia odbyła się konferencja połączona z wycieczką po terenie gminy. 

Pomysł na pochwalenie się przed mieszkańcami powiatu tym, co gmina Chełmża ma najlepszego, wyszedł od mieszkańców dwóch sołectw Grzywny i Strużala.

– W trakcie jednego ze spotkań organizacyjnych stwierdziliśmy, że warto podzielić się naszymi pasjami i pokazać gminę od kuchni – mówi Mirosław Trzpil, radny gminny współkoordynujący realizację projektu. – Niby wszyscy mieszkamy blisko siebie, ale niewiele wiemy o swoich sąsiadach zza miedzy. Tym samym mamy okazję pokazać dobre praktyki i ciekawe pomysły, które zrodziły się oddolnie oraz ludzi z pasją.

Obok radnego nad projektem czuwają sołtys Strużala Katarzyna Machalewska, radny gminny Grzegorz Garwoliński, Andrzej Jałocha z rady powiatu oraz rady sołeckie sołectw Grzywny i Strużala.

Oficjalne rozpoczęcie projektu odbyło się w auli Szkoły Muzycznej w Chełmży. Wzięli w niej udział goście z całego powiatu, władze samorządowe, radni. W trakcie spotkania organizatorzy pokazali przygotowaną prezentację, ukazującą ciekawe przedsięwzięcia poprzez pryzmat aktywnie działających mieszkańców gminy oraz film podsumowujący miniony rok. Konferencję uświetnił występ gminnego zespołu Polskie Kwiaty, który porywał wszystkich gości do wspólnego śpiewu. Jacek Czarnecki, wójt gminy Chełmża, poruszył także kwestie priorytetowe dla gminy, np. odnawialne źródła energii, ochronę strefy przybrzeżnej jeziora Chełmżyńskiego czy drogi.

Aby poznać samorząd w praktyce, mieszkańcy powiatu podróżowali dwoma autobusami. Zobaczyli Kopiec „Ziemia Polaków”, stadion w Kończewicach i kościół w Grzywnie, gdzie przewodnikiem był tutejszy proboszcz ks. kan. Wiesław Roczniak. W pobliżu znalazła się również galeria Stara Szopa, która swoim charakterem zachwyca odwiedzających za każdym razem.

W Sławkowie natomiast zwiedzających przyjęli Andrzej i Romuald Wiśniewscy, znani w okolicy rolnicy uhonorowani m.in. Szlachetną Podkową. Na trasie podróży było także Zelgno, gdzie mieszkańcy powiatu zobaczyli zabytkową pastorówkę w Zelgnie (znajduje się tam świetlica wiejska i Biblioteka Samorządowa), pracownię rękodzieła ludowego MALWA oraz nowoczesną salę widowiskowo-sportową w tutejszej szkole. Natomiast w Grodnie w ośrodku wypoczynkowym odbyło się podsumowanie konferencji, które uprzyjemniła Kapela Ludowa Braci Kamińskich z Osieka.

Na tym jednak nie koniec. Projekt swoją drugą część będzie miał 9 września w trakcie festynu promocyjnego na Strużalu nad Jeziorem Chełmżyńskim. Z uwagi na położenie wsi (półwysep) impreza odbędzie się pod znakiem ryby. Na stołach pojawią się dania rybne, a na uczestników czekają konkursy wędkarskie i kulinarne.Jednak nie o potrawy głównie tu chodzi. Festyn ma być przeglądem osiągnięć i pasji mieszkańców powiatu. W jego trakcie będą mogły zaprezentować się zespoły ludowe, teatralne, kabaretowe i wiele innych osób, które posiadają pasje i chcą się nimi podzielić Wszystko to ma na celu integrację środowisk lokalnych oraz odkrywanie działalności naszych sąsiadów. Pomysłodawcy projektu liczą, że w ślad za gminą Chełmża pozostałe samorządy również zorganizują podobne wydarzenia.