Mieszkańcy Złejwsi Wielkiej chcą znów swobodnie korzystać z dróg

Siedziba gminy rozwija się z roku na rok. Ten stan rzeczy szczególnie objawia się na skrzyżowaniu ulic Słonecznej i Handlowej, które jest centrum wsi. Rosnąca ilość lokali usługowych, zakładów oraz firm wzmaga ruch drogowy. Nieukończona budowa parkingu utrudnia jego przepływ. Naprzeciwko urzędu gminy w Złejwsi Wielkiej przygotowano teren pod budowę parkingu. Wójt Jan Surdyka osobiście wyszedł z propozycją tej inwestycji, biorąc pod uwagę wzrost natężenia ruchu, jaki ma miejsce na ulicach Słonecznej i Handlowej. Jak się okazało najdogodniejszy teren do jej realizacji należał do Lasów Państwowych, co utrudniało wdrożenie projektu.

– Negocjacje z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych zajęły nam trochę czasu – mówi Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka. – Z tego względu rozpoczęcie budowy parkingu było odkładane. Doszliśmy jednak do porozumienia – dodaje.

Koszty związane z wykorzystaniem terenów należących do Lasów Państwowych wyniosły 120 tys. złotych.

Inwestycja ma znacząco wpłynąć na organizację ruchu drogowego w obrębie wspomnianego skrzyżowania. Na dzień dzisiejszy mieszkańcy borykają się z problemem parkowania, a w godzinach szczytu z przejazdem ulicą Słoneczną.

– To, co teraz mamy, to istny bałagan – mówi pani Ewa, mieszkanka Złejwsi Wielkiej. – Ludzie parkują na chodnikach, zajmując ich całą powierzchnię. Niekiedy pojawia się problem z przejściem. To samo tyczy się ulicy Handlowej. Wójt stwierdził, że musi powstać parking. Rozkopano teren, zwieziono materiały budowlane, a na okres zimy przerwano prace. Zrobiło się cieplej, a budowy jeszcze nie wznowiono – skarży się pani Ewa.

Dodatkowe obawy wśród mieszkańców wzbudza projekt budowy dużego marketu w okolicach tego skrzyżowania. Wjazd i wyjazd z obiektu ma być dokonywany z ulicy Słonecznej.

Zdaję sobie sprawę z tego, jak uprzykrzający jest obecny stan rzeczy – przekonuje Jan Surdyka. – Mieszkańcom przeszkadzają samochody zaparkowane na chodnikach oraz brak przejścia dla pieszych, jednak to sytuacja przejściowa. Po zakończeniu realizacji inwestycji samochody przeniosą się na duży parking. Gdy powstanie market, na ulicach postawione będą odpowiednie znaki. Prace polegające na ulepszeniu komunikacji w tej części wsi, zostaną zakończone jeszcze w tym roku – uzupełnia wójt.

Całość inwestycji budowy parkingu wyniesie ponad 300 tys. Choć kwota jest niemała, równa się ona realizacji projektu będącego odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców.

– Wójt wyszedł z propozycją, która ma przysłużyć się nam wszystkim. – tłumaczy Wioletta Warzocha, sołtys Złejwsi Wielkiej. – Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Obecna sytuacja rzeczywiście jest pewnym utrudnieniem, ale po wdrożeniu zmian, sytuacja na skrzyżowaniu ulegnie znacznej poprawie.

Władze gminy nie śpią. Już niebawem startują z przetargiem na budowę parkingu, a jego efektów społeczność Złejwsi Wielkiej może spodziewać się przed końcem tego roku.