Młodzi kolarze rozpoczęli sezon

Już po raz piętnasty w gminie Nieszawka Wielka odbyły się Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego MTB.

W Cierpicach miała miejsce inauguracja pierwszych w tym roku wyścigów rowerowych. Wydarzenie odbyło się 12 marca, wzięło w nim udział około 140 zawodników, reprezentujących kilkanaście klubów kolarskich. Wyścig został rozegrany w pięciu kategoriach wiekowych: Żak, Młodziczka, Juniorka Młodsza, Młodzik oraz Junior Młodszy. Z każdej z nich zostało wyłonionych trzech najlepszych zawodników, którzy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe.

– Na zawody co roku zjeżdżają zawodnicy z całego województwa kujawsko-pomorskiego – mówi Kazimierz Kaczmarek, wójt gminy Wielka Nieszawka. – Poziom rywalizacji jest wysoki. W zmaganiach biorą udział reprezentacje wielu klubów kolarskich, m.in. UKS Copernicus Toruń, LZS Iskra Ciechocin oraz UKS Grodno Nowogród.

W Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego MTB w kolarstwie przełajowym gminę reprezentował Uczniowski Klub Sportowy „Iskra”, działający przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce. Klub ten posiada długoletnią tradycję kolarską. Obecnie liczy trzynastu zawodników, którzy systematycznie trenują i startują w licznych zawodach. Rok temu Związek Kolarski przekazał klubowi dziesięć rowerów szosowych oraz pięć rowerów górskich. Jeden z zawodników klubu – Karol Wawrzyniak – zdobył w zawodach w Cierpicach pierwsze miejsce w najważniejszej kategorii (Junior Młodszy).

Lokalny klub sportowy może poszczycić się licznymi sukcesami swoich wychowanków, to właśnie tu zaczynali kariery i rozwijali się ogólnopolskiej sławy zawodnicy. W 2008 roku drużynowym mistrzem Polski został Mariusz Wiesiak, który zawodowo jeździ w torze azjatyckim. Z kolei Adam Urbańczyk wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski na torze w kategorii Junior Młodszy w 2009 roku, a wicemistrzem w kategorii Junior w 2000 roku w rozgrywkach drużynowych został Daniel Zych. Nie można pominąć również Michała Gołasia, zawodowego kolarza, wielokrotnego uczestnika mistrzostw świata ze startu wspólnego oraz reprezentanta Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, który w 2006 roku zdobył mistrzostwo Polski do lat 23. Sześć lat później otrzymał tytuł mistrza Polski w kategorii Senior w szosowym wyścigu ze startu wspólnego, a rok temu został wicemistrzem Polski. Obecnie reprezentuje grupę SKY.

– Staramy się co roku zapewnić jak najlepsze warunki do sportowych rywalizacji i bezpieczeństwo uczestników podczas trasy wyścigu – opowiada wójt gminy Wielka Nieszawka. – Zapewniamy opiekę medyczną, profesjonalny skład sędziowski oraz zakup pucharów i nagród dla zwycięzców.

Dla chętnych przygotowany został ciepły posiłek, który został podany w pomieszczeniach gimnazjum, była to grochówka oraz napoje. Trasy wyścigu zostały odpowiednio oznakowane przez pracowników gminy. Konkurs dostarczył wielu emocji i zapewnił sportową rywalizację. Na zakończenie mistrzostw zwycięzcom wręczone zostały puchary. Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli:

Żak: Franciszek Kaczorowski z UKS Copernicus Toruń

Młodziczka: Olga Wankiewicz z UKS Copernicus Toruń

Juniorka Młodsza: Maja Gondek z LZS „Iskra” Ciechocin

Młodzik: Radosław Frątczak z UKS Copernicus Toruń

Junior Młodszy: Karol Wawrzyniak z UKS Copernicus Toruń