Młodzi programiści z Łysomic wzięli udział w międzynarodowym konkursie

Zespół Szkół nr 1 w Łysomicach, jako jedna z trzynastu placówek w całej Polsce, zorganizowała finał międzynarodowego konkursu informatycznego Baltie 2017. Jubileuszowa 15. edycja zawodów odbyła się jednocześnie w trzech państwach Europy – również w Czechach i na Słowacji.

Niezwykłe wydarzenie zorganizowane zostało 10 czerwca. Łącznie w finale udział wzięło 600 uczniów. W łysomickiej placówce do rywalizacji stanęło dwadzieścia osób – reprezentantów szkół ze Szczecina, Gdyni, Skępego, Wólki, Lubstowa, podbydgoskiej Brzozy i Łysomic.

– Młodzi informatycy przystąpili do programowania, otwierając na komputerze planszę ze znajdującymi się na niej obiektami – opisuje przebieg spotkania Tomasz Ruciński, nauczyciel informatyki z ZS nr 1 w Łysomicach. – Ich zadaniem było odwzorować to, co zobaczyli, wykonując odpowiedni algorytm. Im był on lepszy i krótszy oraz zawierający zaawansowane techniki programistyczne, tym został wyżej oceniony.
Choć wielki finał odbył się w czerwcu, na początku – w kwietniu – do konkursu przystąpiło trzynaście tysięcy uczniów. Pierwszy etap odbył się w domu, następny zaś – etap szkolny – w placówkach oświatowych. Jego zwycięzcy dostali się do etapu wojewódzkiego, skąd wyłoniono najlepszych programistów, reprezentujących Polskę w części międzynarodowej. Finał zorganizowany został w dwudziestu placówkach w trzech krajach Europy.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Czech – Bohumir Soukup, który znalazł się w rankingu „Newsweeka” w gronie pięćdziesięciu najlepszych informatyków świata. Jest on twórcą programu do nauki programowania dla dzieci Baltie 3 używanego właśnie podczas konkursu.

– Zadania były trudne i na ich rozwiązanie organizator przeznaczył 210 minut – tłumaczy nauczyciel. – Program Baltie używany podczas zawodów jest przeznaczony do nauki programowania na poziomie od 4 lat wzwyż.

Reprezentantami gminy Łysomice byli uczniowie klas 4-6. Udział w wydarzeniu wzięli po raz pierwszy. Jak sami jednak podkreślają, to, co najcenniejsze, już zdobyli – doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości.

– Z pewnością w przyszłym roku także weźmiemy udział w tej wspaniałej zabawie – podkreśla Tomasz Ruciński. – Do tegorocznej edycji uczniowie przygotowywali się, uczestnicząc w dodatkowych zajęciach informatycznych. W swoich działaniach młodzież wspierana była także przez rodziców. Chcemy więc kontynuować tę przygodę, aby rozwijać umiejętności uczniów i z roku na rok wspinać się po informatycznej drabinie sukcesu.