Muzycy z Mazowsza wystąpili w kaplicy w Skąpem

Fot. Łukasz Piecyk

Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej wystąpił w koncercie kolęd i pastorałek. Młodzi muzycy zaprezentowali się z bożonarodzeniowym repertuarem 7 stycznia.
 
Zgromadzonych w kaplicy mieszkańców oraz artystów powitał radny gminy Adam Galus, jeden ze współorganizatorów tego muzycznego wydarzenia – obok wójta Jacka Czarneckiego (który przybył na koncert wraz z małżonką) oraz sołtysa Skąpego Mariusza Lewandowskiego.  

– Witam sąsiadów, znajomych, przyjaciół. Tych z Chełmży, ze Skąpego, z okolic, bo jest ich bardzo dużo. Ale w szczególny sposób pragnę przywitać 
Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej, którego członkowie są z nami już od rana i zdążyli pokazać swój talent podczas mszy św. przed południem. Cząstkę tego talentu i tradycji miejsca, skąd się wywodzą, teraz nam przedstawią – mówił na wstępie radny. 

Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej im. Miry 
Zimińskiej-Sygietyńskiej specjalizuje się w folklorze ziemi mazowieckiej, zdobywał laury na wielu festiwalach muzyki ludowej. Pochodzi z Łącka – niewielkiej wsi w powiecie płockim. W Skąpem muzycy wystąpili w lokalnych strojach ludowych, ale postawili na powszechnie znany repertuar – tradycyjne kolędy i pastorałki śpiewane w całym kraju. Przed koncertem członkowie zespołu wprowadzili widzów w atmosferę kolędowania, przybliżając korzenie samego obyczaju śpiewania kolęd w szopce betlejemskiej, które sięgają czasów św. Franciszka – pomysłodawcy żywej stajenki, którą zbudował jako pierwszy w 1223 r.  

– Przy żłobie odprawiana była uroczysta msza św., a św. Franciszek śpiewał Świętą Ewangelię. Następnie do stojących 
przed stajenką ludzi wygłosił kazanie ubogim królu, którego nie chciał nazwać po imieniu, dlatego w przypływie czułej miłości nazwał Dzieciątkiem z Betlejem. Przykład, który św. Franciszek dał światu, pobudził oziębłe serca do wiary Chrystusowej. Ten piękny zwyczaj zapoczątkowany przez św. Franciszka szybko zyskał na popularności w całej Europie i na świecie. Do Polski tradycja wystawiania szopek i adoracji żłóbka dotarła w XIV w. Zapoczątkowała ją księżna Elżbieta Łokietkówna, siostra króla Kazimierza Wielkiego. Zajmowali się tym na początku sami zakonnicy, franciszkanie. Później zwyczaj ten zaczął przypadać w udziale osobom świeckim – opowiadała jedna z członkiń Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej.  

Sołtys Skąpego Mariusz Lewandowski mówi, że 
Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek stał się już gminną tradycją.  

– Co roku ten koncert przyciąga mieszkańców wszystkich wsi z gminy. Radny Adam Galus zaprasza ciekawych muzyków z różnych stron kraju
: byli u nas górale, był Tomek Kamiński, był też toruński muzyk Rafał „Zwierzak” Zieliński. Tym razem odwiedził nas zespół złożony z ok. 30 muzyków – śpiewających dzieci i kapeli instrumentalnej – mówi sołtys Lewandowski.  

Po występie gości z Łącka odbyło się integracyjne ognisko z kiełbaskami na specjalnie przygotowanym terenie przed kaplicą. Mimo lekkiego chłodu pogoda raczej sprzyjała mieszkańcom, by mogli spotkać się z dawno niewidzianymi znajomymi i podzielić się swoimi wrażeniami z koncertu. 
 

– 
Koncert noworoczny to takie wydarzenie kulturalne, które przez swój mistycyzm powinno zapaść na długo w pamięci widzów. I mamy nadzieję, że tak się stało. Serdeczne życzenia, teksty kolędników, znakomicie grająca kapela, porywający taniec, świetni soliści spowodowały owacje publiczności na stojącoSkładamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji koncertu noworocznego w Chełmży i Skąpem, oraz mieszkańcom – za miłe i ciepłe przyjęcie – deklarowali członkowie zespołu już po powrocie w rodzinne strony.