Muzyka chóralna zawładnie Toruniem i Chełmżą. Przed nami „Per Musicam Ad Astra” 2018

Fot. nadesłane (www.pmaa.pl)

Muzycy z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech oraz Polski przez tydzień rywalizować będą o miano najpiękniejszych głosów VI Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”.

Koncerty specjalne, przesłuchania konkursowe i występy finałowe – to wszystko czeka na miłośników muzyki chóralnej od 26 czerwca. Tradycyjnym elementem wydarzenia są Koncerty Festiwalowe, które odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach toruńskiego Starego Miasta, a także w Chełmży.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego przygotowane zostały także dwa Koncerty Specjalne. Pierwszy z nich – „JP II in memoriam” zaprezentowany zostanie 26 czerwca o godz. 20.00 w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży, a dzień później, o godz. 20.30, w ramach koncertu inauguracyjnego, w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu.

Głównym punktem koncertu będzie „Stabat Mater” estońskiego kompozytora Arvo Pärta utrzymany w wykreowanym przez twórcę stylu tintinnabuli. Odnajdziemy w nim nawiązania do chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej.

W murach świątyń zabrzmią również „Thuremin” holenderskiego kompozytora Maartena Spruijta oraz „Ave Maria” Roberta Ingallsa. Ten ostatni z muzyków zapowiedział swoją obecność podczas obu wykonań utworu.

Drugi Koncert Specjalny zatytułowany został „Kupalnocka, mała nocka”. W jego programie usłyszymy najnowsze aranżacje polskiej pieśni ludowej. Wydarzenie wzbogacone zostanie prezentacją multimedialną obrazującą piękno polskiej przyrody, ze szczególną ekspozycją regionu kujawsko-pomorskiego. Autorką części aranżacji jest Zuzanna Koziej – absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, a obecnie studentka kompozycji UMFC w Warszawie, laureatka konkursów kompozytorskich.

Zwieńczeniem VI Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego „Per Musicam Ad Astra” będzie ceremonia wręczenia nagród. Odbędzie się ona w sobotę 30 czerwca. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Bezpłatne wejściówki, które odbierać można w CK Dwór Artusa w Toruniu, obowiązują wyłącznie na dwa Koncerty Specjalne. Szczegóły wydarzenia dostępne są na profilu: Facebook\PerMusicamAdAstra oraz na www.pmaa.pl.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Burmistrza Miasta Chełmży oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest współfinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Gminy Miasta Toruń i z budżetu Gminy Miasta Chełmży.

„Per Musicam Ad Astra” 2018 odbędzie się w dniach 26 czerwca – 1 lipca