Na co wójt Łysomic położy nacisk w nowej kadencji?

Wójt gminy Łysomice Piotr Kowal, fot. Łukasz Piecyk

Wójt Piotr Kowal swoją funkcję sprawować będzie kolejne pięć lat. W podobnym składzie działać będzie również rada gminy. Na 15 osób aż 14 pracowało w minionej kadencji.

Dotychczasowy włodarz w wyborach samorządowych uzyskał wynik na poziomie 58,31 proc. Wiadomo już, że II tury w Łysomicach nie będzie. Dwaj pozostali kandydaci – Rafał Wądołowski oraz Grzegorz Ziędalski – zdobyli odpowiednio 29,82 proc. oraz 11,86 proc.

– Tak wysoki wynik nie bierze się znikąd – podkreśla wójt Piotr Kowal. – Ciężko na to pracowaliśmy nie tylko podczas kampanii wyborczej, ale przede wszystkim w minionych latach. Widać to także w wynikach do Rady Gminy. Spośród wszystkich 15 radnych aż 14 współpracowało ze mną oraz z mieszkańcami w kadencji 2014-2018.

Przed samorządem pięć lat intensywnej pracy. Mimo wyborów nikt w gminie nie zwalniał tempa, realizując zaplanowane w strategii rozwoju inwestycje.

– Kontynuujemy to, co założyliśmy sobie kilka lat temu, nie spoczywamy jednak na laurach i podejmujemy się kolejnych wyzwań – podkreśla wójt. – W nadchodzącej kadencji duży nacisk położymy na edukację i poprawę warunków kształcenia, docelowo już we wszystkich szkołach w gminie.

Ich modernizacja trwa od 2006 r. Na remont czeka już tylko placówka w Ostaszewie. Ten wkrótce się rozpocznie. Pierwsze tygodnie pracy samorządu to także intensywne działania nad powstaniem harmonogramu zadań na kolejne pięć lat.

– Patrząc z perspektywy czasu i biorąc pod uwagę doświadczenie, czteroletnia kadencja była odpowiednia dla samorządowców, którzy stanowiska swoje już piastowali – dodaje Piotr Kowal. – Dla osób dopiero poznających specyfikę tej pracy jest to stanowczo za krótko. Trzeba dobrze poznać mieszkańców, by zrozumieć problemy zarówno ich, jak i gminy.

W kadencji 2018-2023 o sprawy mieszkańców dbać będzie 15 radnych: Paulina Opałka-Wiśniewska, Robert Kożuchowski, Denis Dembek, Artur Lubomski, Czesław Karasiewicz, Roman Wojda, Kazimierz Kamiński, Krystian Polak, Piotr Pyrek, Tomasz Kęder, Anna Zmarzły, Marcin Chojna, Emilia Zielińska, Marian Błaszkiewicz oraz Krzysztof Borowiec.