Najpiękniejsze pastorałki zabrzmiały w Cierpicach [zdjęcia]

Koncert kolęd i pastorałek w kościele w Cierpicach zawsze przyciąga tłum chętnych, aby zobaczyć ciekawych artystów.

To już piąty raz w święto Trzech Króli w parafii NMP Królowej Polski w Cierpicach odbył się koncert „Zaśpiewajmy wszyscy Jezusowi”, na którym wystąpili artyści miejscowi oraz zaproszeni goście. Licznie przybyłych mieszkańców gminy powitał najpierw proboszcz ks. Tomasz Pokornowski, a koncert poprowadzili Monika Jankowska i Mirosław Cierzniewski. Po krótkim wstępie przyszedł czas na występy, które rozpoczęła grupa kilkulatków z Przedszkola „Leśny Ludek” w Małej Nieszawce wraz z grupami Gama i Puls. Maluchy na co dzień uczą się śpiewu w Ośrodku Kultury w Małej Nieszawce pod okiem Aliny Sobeckiej, która dzielnie wspierała swoich wychowanków podczas całego występu. Dzieci zachwyciły wszystkich zgromadzonych swoim bezpretensjonalnym zaangażowaniem i entuzjazmem.

Po najmłodszych artystach wystąpił duet skrzypaczek Violin z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, który przedstawił wiązankę świątecznych utworów. Przed widzami zaprezentowały się również dziewczyny z zespołu Mixter, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Małej Nieszawce – jego członkinią była dawniej Sara Pach, obecnie kontynuująca karierę jako solistka, która również wystąpiła tego wieczoru w kościele w Cierpicach. Wokalistka jest nazywana nową nadzieją muzyczną Torunia i bardzo szybko pnie się po szczeblach ogólnopolskiej kariery. Wystąpiła też inna wokalistka dawniej związana z zespołem Mixter – Dominika Wyborska. Kolejne były dzieci ze scholi parafialnej prowadzonej przez Lecha Cieślaka, na co dzień organisty w kościele w Cierpicach. Gościem specjalnym koncertu był pochodzący z Torunia wokalista Kamil Czeszel. Jego niezwykle barwny i silny głos, przypominający Czesława Niemena, zawiódł go aż do finału programu „Mam talent!”.

Zapraszanie znanych muzyków to już tradycja koncertów z okazji święta Trzech Króli w cierpickim kościele.

– Tylko na pierwszym koncercie śpiewali sami mieszkańcy naszej gminy – mówi organizatorka Monika Jankowska. – Już w następnym roku udało nam się zaprosić Partyzanta – znanego z gry na harmonijce w bluesowej grupie Dżem, wystąpili u nas także toruńska wokalistka współpracująca z zespołem Atrakcyjny Kazimierz Asia Czajkowska-Zoń oraz znany wielu torunianom wokalista Rafał „Zwierzak” Zieliński.

Tegoroczne występy wokalistów i grup wokalnych były przeplatane poezją. We wcześniejszych latach do kościoła podczas koncertu wchodził orszak Trzech Króli złożony z aktorów Teatru Amatorskiego Humoreska działającego na terenie gminy Wielka Nieszawka, ale ostatnio organizatorzy postanowili skupić się tylko na muzyce. Już za rok kolejny koncert, a na nim wystąpią zapewne kolejne gwiazdy oraz miejscowi artyści.

Fot. Piotr Lampkowski